Klaus představil své názory poslancům zelených, Švejnar studentům

Praha - Prezident Václav Klaus se setkal se Stranou zelených. Jak České televizi potvrdila místopředsedkyně poslanecké frakce Olga Zubová, jednalo se o zdvořilostní návštěvu. Jeho protikandidát Jan Švejnar dnes pro změnu přednášel na Karlově univerzitě. Ve své přednášce se dotkl také ekomonické reformy v 90. letech.

Zelení už dříve prohlásili, že všichni jejich poslanci podpoří Klausova protikandidáta Jana Švejnara. Přesto prezidentovi položili několik otázek na témata, kvůli kterým Klause dlouhodobě kritizují, jako jsou například otázky klimatických změn, jmenování soudců nebo občanských práv. Klaus nakonec s přesvědčováním, aby mu poslanci Strany zelených dali své hlasy, neuspěl. A ačkoliv to z počátku vypadalo na idylické setkání, jeho spor s předsedou Martinem Bursíkem byl nakonec docela ostrý.

Šéfovi zelených se nelíbilo hlavně Klausovo odmítání nutnosti chránit klima a rozličnost živočišných druhů. Ptal se ho také, jak by vystupoval v době českého předsednictví Evropské unii. „Musím říct, že debata v klíčových tématech potvrdila naše obavy,“ sdělil Bursík po schůzce novinářům.

Právě fakt, že Bursík o vzájemných neshodách promluvil před novináři, posléze prezident špatně nesl: „Očekával jsem, že když už jste začal rozvíjet tu myšlenku, že řeknete: Na rozdíl od ostatních věcí, tak co nám řekl pan prezident v této věci, nás uspokojilo. To, že jste to neřekl, považuji za jistou zbabělost,“ řekl Klaus doslova.

Pro současného prezidenta bylo zahřívací kolo před úterním duelem hodně náročné. Na setkání se chystal i jeho soupeř Jan Švejnar, který své názory a myšlenky odprezentoval na Karlově univerzitě v Praze v Jinonicích.

První část jeho vystoupení byla orientována spíše do minulosti. Prezidentský kandidát představil návrh ekonomické reformy, kterou předložil v roce 1990, a konfrontoval ho s tím, jak nakonec byla skutečně provedena. Reforma podle něj měla být doprovázena i daleko větším důrazem na zákony, které za ekonomickou realitou pokulhávaly. Ve druhé části se Švejnar obracel do přítomnosti, respektive do budoucnosti. Představil v ní své názory na budoucí strategii české ekonomiky.

Oba kandidáti už dříve absolvovali schůzky s členy parlamentu. Nyní sněmovní klub ODS požádal o přijetí Klause u poslanců komunistické strany, o termínu setkání ale zástupci obou stran zatím nerozhodli. Naopak původně plánovaná úterní návštěva Jana Švejnara ve sněmovním klubu ODS se nekoná. Švejnar ji musel odložit z časových důvodů kvůli návštěvě senátní frakce ČSSD, kde se má poprvé sejít a diskutovat s Václavem Klausem.

První přímý střet kandidátů na prezidenta budou mít v režii senátoři ČSSD. Oba protikandidáti nejdříve dostanou krátce slovo, a pak už budou odpovídat na otázky senátorů. Ty budou směřovány do výsostných kompetencí prezidenta republiky jako hlavy státu, tedy reprezentace státu navenek a garance v oblasti hlavy státu. Tázající se bude muset vejít do jedné minuty a odpověď prezidentských kandidátů nebude smět přesáhnout minuty tři.

Prezident České republiky Václav Klaus
Prezident České republiky Václav Klaus
Více fotek
  • Prezident České republiky Václav Klaus autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/19/1825.jpg
  • Jan Švejnar - ekonom, profesor Michiganské univerzity a ředitel Centra pro mezinárodní hospodářskou politiku ve studiu ČT24 autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/46/4510.jpg