Muži z K213 chtějí v protestu pokračovat, dokud ministr neodstoupí

Praha - Aktivisté ze sdružení K213, kteří do pondělního odpoledne protestovali před budovou ministerstva práce a sociálních věcí, se příchodu Petra Nečase nedočkali. Ministr má podle mluvčího resortu Jiřího Sezemského nabitý pracovní program a nebude sdělovat, kde se přesně nachází. Protestující požadují jako jednu z podmínek ukončení akce Nečasovu rezignaci. Ministr s nimi odmítá osobně jednat, dokud demonstraci neukončí.

Počet protestujících mužů před budovou ministerstva se během dne měnil. Nejvyšší počet čekajících byl zhruba deset, na chvíli se přidala i jedna žena, která se několik let nemohla vídat se svou vnučkou. Na akci dohlíželi i policisté, zasahovat ale nemuseli.


V protestu plánují muži pokračovat zase zítra od sedmi hodin ráno. Demonstrovat chtějí tak dlouho, dokud ministerstvo neprovede změny v zákonech týkající se rodičovské péče, například se zasadí o střídavou péči rodičů, nebo dokud ministr Nečas neodstoupí.
Jednání aktivistů si vyžádalo reakce také z řad některých organizací a odborníků. „Mrzí mě, že české otce zastupují právě tito aktivisté. Jak znám zástupce sdružení z úřední komunikace, nejsou to lidé, kteří by byli schopni vést konstruktivní dialog na základní slušné úrovni,“ domnívá se předseda Soudcovské unie Jaromír Jirsa.
Prezident Svazu mužů Jiří Šolc navrhl, že se ujme role „vyjednavače“ mezi znesvářenými stranami. Od jednání aktivistů se z podobných uskupení naopak distancovala například organizace ProFem.


Sdružení K213 minulý týden protestovalo v Brně před úřadem na ochranu dětí. Důvodem je nesouhlas otců s tím, aby tuto instituci vedla Lenka Pavlová. K přesunutí před ministerstvo se rozhodli poté, co je ministr Nečas označil za „sexistické, sprosté a vulgárních agresory“.