Správní soud: Útulky nemají povinnost platit poplatek za psy

Brno - Útulky nemusejí platit obcím místní poplatky za psy. Rozhodl o tom Nejvyšší správní soud (NSS), který se zabýval sporem společnosti S.O.S. zvířatům a městské části Brno-Královo Pole. Podle soudců útulky nejsou vlastníky psů a pracují ve veřejném zájmu. Mnoho z nich také dostává od měst dotace, a proto je nelogické, aby peníze vracely zpět do obecních rozpočtů v podobě poplatků. Řekla to mluvčí soudu Sylva Dostálová.

„Podstata péče o opuštěné psy zjevně nespočívá v podnikání či v uspokojování vlastních zájmů poplatníka, nýbrž výhradně ve službě veřejnosti,“ uvedl předseda soudního senátu Vojtěch Šimíček. „Smyslem poplatku ze psů primárně není a ani nemá být posílení obecního rozpočtu, protože pak by se již pojmově nejednalo o poplatek, ale spíše o majetkovou daň,“ doplnil.

Podle Dostálové se vyjmutí útulků z poplatkové povinnosti týká všech zařízení bez ohledu na zřizovatele, tedy jak soukromých, tak obecních útulků.

Společnost S.O.S. zvířatům provozuje v Brně útulek a městská část jí za první čtvrtletí roku 2004 vyměřila poplatky přesahující 260.000 korun. Tehdy v útulku žilo 468 psů. Společnost peníze nezaplatila a spor se přesunul ke krajskému soudu, který se postavil na stranu útulku. Magistrát města Brna se pak obrátil prostřednictvím kasační stížnosti na Nejvyšší správní soud, nicméně soudci stížnost zamítli.