Odborníci: V duelu kandidátů nezazněla důležitá témata

Praha - V diskusi prezidentských kandidátů na půdě senátorského klubu ČSSD podle odborníků nezazněla témata, která v ní měla zaznít. Politologům a novinářům také vadí, že se hovořilo především o věcech, které s prezidentskou funkcí příliš nesouvisejí. Vítězně podle nich z debaty vyšel Václav Klaus.

Podle Jindřicha Šídla z Hospodářských novin byla příprava, moderování i pokládané otázky v diskusi amatérské. „Mělo se rozhodně víc mluvit o věcech, které bezprostředně souvisejí s prezidentskými pravomocemi - jmenování soudců, jmenování členů bankovní rady. Mělo se mluvit o tom, jak má prezident využívat veta, jak má postupovat při jmenování vlády. To tam vůbec nebylo.“ Sociální demokraté navíc pokládali otázky, které více seděly „jejich“ kandidátovi Janu Švejnarovi, domnívá se Šídlo.

Debata pomohla spíše současnému prezidentovi, konstatuje politolog Jan Kubáček: „Myslím, že do značné míry poskytne velmi široké a poměrně silné alibi těm, kteří jsou v podstatě rozhodnuti pod příkrovem tajnosti pro Václava Klause.“ Podle předsedy Senátu Přemysla Sobotky byla diskuse stranickou záležitostí ČSSD, když neměla se Senátem, kromě toho že ji pořádal klub sociální demokracie, nic společného. „Oba kandidáti předvedli výkon, který jsem dokonce očekával,“ dodal Sobotka.

Lidé se na diskusi prezidentských kandidátů dívali spíše ze zvědavosti: „Zajímá mě, co kandidáti říkají, ale osobně si myslím, že to na volbu kandidáta nebude mít žádný vliv.“

Debata prezidentských kandidátů v senátorském klubu ČSSD vyvolala velký zájem médií. Kromě České televize a Českého rozhlasu, které ji vysílaly živě, přenášelo prezidentskou diskusi on-line i několik internetových serverů.