V Sasku se už připravuje výroba nového Trabanta

Berlín - Jeden ze symbolů komunistického Německa by se měl vrátit na silnice. Východoněmecká firma Herpa, která s ideou nového Trabantu přišla už před časem, oznámila, že našla partnera. Nová verze legendárního auta by měla být představena na frankfurtském autosalonu v roce 2009.

Herpa se zabývá výrobou modelů aut a letadel. Před časem vytvořila model Trabantu 1:10 a její manažer Klaus Schindler přišel s nápadem začít auta znovu vyrábět. Teď se k jejich projektu připojil strategický partner, firma IndiKar, díky které budou moci nový model postavit a nabídnout na trhu.


Podle redaktora České televize Jana Hreňa měl mít původní návrh motor srovnatelný s kvalitami BMW a měl stát přes milion korun. IndiKar však změnil projekt a prohlásil, že dokáže vyrobit levný pětidvéřový vůz, jenž by se prodával za 10 000 eur (téměř 260 000 korun). Konečná cena bude však prý záviset na tom, kolik kusů se vyprodukuje.


Zatímco původní trabanty měly dvoutaktní motor, vůz pracovně nazývaný New Trabi bude mít moderní pohon s efektivním spalováním a bude šetrný vůči životnímu prostředí. „Vývoj bude odrážet přání a očekávání mnoha nadšených příznivců legendárního automobilu,“ řekl Klaus Schindler. Bavorská firma na loňském frankfurtském veletrhu a prostřednictvím internetu oslovila 14 000 lidí, z nichž údajně 93 procent projekt podpořila.

Poslední Trabant byl vyroben v roce 1991 a od té doby se stal na silnicích spíše raritou. Projekt, který po mnoha letech naváže na výrobu dříve populárního vozu, není ojedinělý. Volkswagen přišel s novým Broukem, který se ale příliš dobře neprodával, zatímco nový Mini Cooper i Fiat 500 jdou skvěle na odbyt.