Před soudem stojí muž, který rozčtvrtil svou družku

Ústí nad Labem - Ústecký krajský soud začal projednávat případ, který vloni v červnu otřásl veřejností. Z vraždy své jednadvacetileté přítelkyně se zpovídá Miroslav Rittich, který dostal od veřejnosti přezdívku ústecký řezník. Podle obžaloby zabil dívku úderem činky do hlavy a tělo pak rozčtvrtil. Rittichovi hrozí až patnáct let vězení.

Rittich tvrdí, že dívku zabil už v říjnu 2006. To ale vyloučily lékařské posudky, podle kterých oběť zemřela kolem 20. června 2007, a také někteří svědci u dnešního soudu, kteří uvedli, že jeho přítelkyni viděli ještě na jaře loňského roku. Část ostatků našly děti loni v létě v parku poblíž budovy ústeckého gymnázia, další části policisté objevili v mrazáku v Rittichově bytě. Zbytek těla prý policie nenašla. K totožnosti mrtvé nakonec policii dovedla až její zubní karta.

Policie devětadvacetiletého Ritticha dopadla za necelé dva týdny. Za čin, ze kterého je obžalován, mu hrozí deset až patnáct let vězení. Státní zástupkyně Lenka Bradáčová loni uvedla, že nemůže dostat trest za brutální vraždu, protože samotná vražda, kdy ženu uhodil do hlavy, brutální není. Tělo rozřezal, až když byla jeho oběť mrtvá.

Před soudem dnes vypovídalo několik lidí, kteří Ritticha a jeho přítelkyni znali. Tvrdili, že jejich vztah byl velmi zvláštní, oba prý neměli dost peněz, protože nepracovali. Žena od Ritticha utíkala, někdy s jejich synem, ale vždy se pak vrátila, protože prý neměla kam jít. Údajně také měla několik milenců, na což Rittich velmi žárlil. Své přátele nebo i sousedy jeho přítelkyně poté, co ji zbil, prý mnohokrát žádala o pomoc. Podle sousedů byly také u mladého páru na denním pořádku hádky a několikrát u nich zasahovala i policie.

Rittich dnes u soudu nevypovídal, v přípravném řízení ale řekl, že mu byla jeho partnerka nevěrná a nestarala se o jejich tříletého syna. „Prosil jsem ji na kolenou, aby z bytu odešla, že se syn se mnou bude mít lépe.“ Ve výpovědi na policii také Rittich uvedl, že se několikrát pokusil o sebevraždu. V jeho výpovědi je popsáno několik způsobů, které volil. Pokusil si údajně podříznout krk nožem, do bačkor si nalil vodu a pak od nich vedl dráty do elektrické zásuvky, pouštěl si činku na srdce nebo požil několik dávek inzulinu.

Soud se k případu vrátí na konci února, kdy by měl padnout i rozsudek.