Patria nabídla armádě prvních 30 transportérů do čtyř měsíců

Praha - Finská zbrojovka Patria učinila české armádě nabídku na dodání obrněných transportérů. Podle vyjádření viceprezidenta společnosti Wulfa Hessulfa může Patria dodat prvních 30 vozidel do tří až čtyř měsíců. Informoval o tom mediální zástupce firmy v Česku Filip Rybín.

Zástupci ministerstva obrany v čele s náměstkem Martinem Bartákem poprvé jednali o obrněných transportérech s finskou společností Patria již 10 ledna. Schůzka se konala na žádost firmy, která ministerstvo informovala o nabízených možnostech spolupráce v projektu pořízení obrněných transportérů. Transportéry finské zbrojovky využívá například polská armáda v Afghánistánu. V tendru na dodávku transportérů pro českou armádu však Patria neuspěla.

Armáda měla původně dostat 199 obrněných transportérů Pandur od rakouské firmy Steyr za více než 20 miliard korun. Jejich nákup však vláda na konci loňského roku zrušila s tím, že firma neplnila závazky vyplývající ze smlouvy. Rakouské stroje při testech nevyhověly ve 24 z 93 smluvních bodů, navíc prvních 17 vozidel armáda do konce listopadu nepřevzala, jak bylo dojednáno.

Obrněný transportér Pandur je schopný pohybovat se na zemi i ve vodě.
Obrněný transportér Pandur je schopný pohybovat se na zemi i ve vodě.