Soud odmítl žádost Škrlové o propuštění z vazby

Brno - Třiatřicetiletá Barbora Škrlová, která je stíhána za to, že se loni vydávala za třináctiletou dívku Aničku, neuspěla se svojí žádostí o propuštění z vazební věznice v Brně-Bohunicích. Řekla to dnes bez dalších podrobností mluvčí Krajského soudu v Brně Miroslava Sedláčková.

Škrlová je důležitou postavou kuřimské kauzy týkající se týrání hochů Ondry a Jakuba. Její výpovědi mohou být pro objasnění případu klíčové. Městský soud v Brně rozhodl o její vazbě, aby se nemohla vyhýbat vyšetřování. Ze stejného důvodu asi krajský soud Škrlovou ve vazbě ponechal. Tam se Škrlová dostala poté, co ji v uplynulých týdnech zadržela v Norsku policie, když se vydávala za 13letého chlapce Adama. Za klamání úřadů jí hrozí až dva roky vězení.

Proti vazbě podal advokát Škrlové Richard Novák stížnost. Sliboval, že jeho klientka se po případném propuštění bude účastnit všech výslechů, soudu nabízel v případě jejího stíhání na svobodě písemnou záruku a dokonce i kauci. Novákovu stížnost soud ale včera zamítl. „K důvodům se vyjadřovat zatím nebudu, protože je potřeba počkat na odůvodnění rozsudku, písemné vyhotovení a doručení,“ komentovala rozhodnutí Miroslava Sedláčková, mluvčí Krajského soudu v Brně.

Škrlová ve vazbě odmítá s policií spolupracovat, nechce se ani podrobit psychiatrickému vyšetření. Městský soud jí ho proto minulý týden nařídil, ale i proti tomuto rozhodnutí podal její advokát stížnost. O tom by soud měl rozhodnout za několik týdnů.

Škrlová žila do loňského května v rodině Kláry Mauerové a jejích dvou synů v Kuřimi na Brněnsku. Když se zjistilo, že matka hochy týrala, byly děti i s dospělou ženou, vydávající se za třináctiletou Aničku, umístěny do centra Klokánek v Brně. Z něj pak Škrlová uprchla. Hrozí jí až dva roky vězení za to, že se vydávala za dítě.

Následné vyšetřování ukázalo, že do týrání se kromě Mauerové zapojili ještě další čtyři lidé. Děti byly bity, páleny cigaretami, řezány žiletkami a nahé zavírány do temných prostor. Podle některých úvah může mít případ spojitost s neznámou náboženskou sektou.