Policisté si zvykají na nový systém platového ohodnocení

Praha - Policisté si od nového roku zvykají na nový systém svého platového ohodnocení. Poprvé po sedmi letech se jim nezvýšila pevná, tarifní část mzdy. Balík peněz určený na pohyblivou složku výplat policistů naopak ministerstvo vnitra navýšilo o 1,5 procenta.

Více než 42 tisíc policistů možná letošní první výplatní páska překvapila. Ti, kteří čekali zvýšení tabulkové části mzdy, jako v minulých letech, se letos nedočkali. O zvýšení platu teď totiž rozhoduje jejich velitel v rámci osobního ohodnocení nebo odměn.

„Rozhodně si myslím, že by bylo pro všechny policisty výhodnější, kdyby se zvedla tarifní třída, tedy mzdové prostředky v tarifních třídách,“ komentuje změnu policista René Beneš. Jak ale tvrdí ministerstvo vnitra, nový systém má policisty motivovat. „Obecně si myslím, že člověk, který pracuje dobře, a člověk, který nepracuje úplně dobře, by neměli brát stejný plat,“ říká Vladimír Řepka z tiskového odboru ministerstva vnitra.

Odbory i opozice se ale obávají, že hůř než dosud na tom mohou být i kvalitní policisté. Navýšení 1,5 procenta je podle nás naprosto zanedbatelné, protože v porovnání se současnou inflací to znamená nulové navýšení, spíše propad mezd," vysvětluje předseda nezávislého policejního odborového svazu Milan Štěpánek.

Jiný přístup než policisté mohou letos čekat úředníci ministerstva vnitra. Těm Ivan Langer slíbil, že se jejich platy mohou zvýšit až o 7 procent. Ministerstvo totiž v rámci restrukturalizace loni opustilo zhruba 200 zaměstnanců. A v rozpočtu tak pro ty stávající zůstane více peněz.