Vyhlášení referenda o olympiádě bude řešit Senát

Praha - Návrh ústavního zákona o referendu k pořádání letní olympiády v Praze, který požadují starostové menších měst a obcí, začne projednávat Senát asi už na své nejbližší schůzi. Řekla to senátorka Jana Juřenčáková, která chce normu předložit ve spolupráci s kolegy v horní komoře. Juřenčáková je současně mluvčí starostů, kteří se proti olympijským hrám v metropoli bouří z obav o dopad jejich financování pro veřejné rozpočty.

Zákon o referendu chce předložit kvůli tomu, že pražské zastupitelstvo minulý týden odmítlo takovou předlohu, kterou mu starostové nabídli, předložit samo. Magistrát vychází z toho, že všelidové hlasování by se mohlo uskutečnit pouze v případě, že souhlas s konáním her by byl výkonem státní moci. Opírá se o ústavu, podle níž je referendum nástrojem přímého výkonu státní moci lidem. „V případě her jde o vztah uchazečského nebo kandidátského města, Českého olympijského výboru a Mezinárodního olympijského výboru. Referendum tedy není pro olympiádu použitelné,“ řekl primátor Pavel Bém (ODS)

Starostové tyto argumenty již dříve označili za účelové a nepravdivé. „Pokud by si pražští radní náš návrh dobře přečetli, zjistili by, že jde o návrh ústavního zákona, a je tudíž na stejné úrovni jako ústava,“ uvedla Juřenčáková. Starostové také Bémovi připomínají jeho výrok z října 2006: „Budeme komunikovat s občany, ať už formou místního referenda nebo formou celostátního referenda, já preferuju celostátní.“ Minulý čtvrtek Bém popřel, že by se pro referendum k hrám v minulosti vyslovil. Nepovažuje ho prý za správný nástroj k olympiádě, která je podle něho racionálním projektem.

Návrh, který chce Juřenčáková předložit Senátu, bude podle ní vycházet z předlohy, kterou starostové nabídli pražským zastupitelům. Referendum by měl podle něj vyhlásit prezident do půl roku od přijetí tohoto zákona. Uspořádání olympiády by ve všelidovém hlasování musela odsouhlasit nadpoloviční většina hlasujících. V případě převahy zamítavých odpovědí by se nové referendum mohlo konat nejdříve za dva roky.

Praha se do souboje o pořádání letních olympijských her v roce 2016 oficiálně zapojila začátkem loňského září. Bém a prezident Českého olympijského výboru Milan Jirásek podepsali dopis deklarující zájem Prahy o hry usilovat. V polovině ledna dostal Mezinárodní olympijský výbor uchazečský dotazník metropole, vláda pro pořádání olympiády podepsala právní záruky.