Paroubek zpochybnil předsednictví Česka EU s Klausem a Topolánkem

Praha - Předseda opoziční sociální demokracie Jiří Paroubek zpochybnil zvládnutí českého předsednictví Evropské unii v situaci, kdy by byl prezidentem Václav Klaus a premiérem Mirek Topolánek. Uvedl to v prohlášení, ve kterém současně tvrdí, že nechce využívat prezidentských voleb k eskalaci napětí, jež by směřovalo k rozpadu vlády.

„Mirek Topolánek jako předseda vlády by ve svém spojení s případným znovuzvoleným prezidentem Václavem Klausem, jehož názory v Evropě a světě budí jen posměch či v nejlepším případě rozpaky, prakticky vylučoval, že by Česká republika byla schopna důstojně a efektivně zvládnout naše předsednictví v EU,“ uvedl Paroubek. Místopředseda ODS a středočeský hejtman Petr Bendl řekl, že Paroubkovo prohlášení svědčí pouze o jeho přání vrátit se k vládě. „Dal nám tím jasně najevo, že dokud tam nebude on a KSČM, tak to nepůjde,“ konstatoval.

Topolánek podle Paroubka v pořadu České televize Otázky Václava Moravce nepodloženě obvinil ekonoma Jana Švejnara, který se v pátek utká s Klausem o prezidentské křeslo, z „napojení na korupci“ v souvislosti s jeho členstvím v dozorčí radě ČSOB. Prokázal také nezájem o věci veřejné „svým úprkem na tenisové utkání“.

Toto chování je buď důsledkem nedostatku argumentů a strachu před dialogem, anebo dokonce naznačuje, že Topolánek již zřejmě očekává svůj odchod z funkce předsedy vlády i ODS. Protože si uvědomuje „brzký konec“, přestává se kontrolovat.

Podle některých pozorovatelů by mohlo nezvolení Klause prezidentem vést k rozkolu v ODS a pádu jejího předsedy. Topolánek je ale přesvědčen, že je téměř jisté, že bude Klaus na Pražském hradě ještě dalších pět let.