Moravskoslezskou ODS povede do krajských voleb opět Tošenovský

Ostrava - Moravskoslezskou ODS povede v letošních volbách do krajských zastupitelstev opět Evžen Tošenovský. Současného hejtmana kraje a předsedu Asociace krajů ČR do pozice lídra kandidáty zvolilo moravskoslezské regionální sdružení ODS. Řekl to manažer krajské organizace občanských demokratů Pavel Hamza.

Tošenovský byl jediným kandidátem a ze 104 možných hlasů pro něj hlasovalo 93 členů regionálního sdružení. Nyní hejtmanství ovládá koalice ODS a KDU-ČSL. ODS krajské volby v roce 2004 vyhrála se ziskem 37,87 procenta hlasů, což jim přineslo 29 mandátů. Komunisté dostali za 21,96 procenta hlasů 17 mandátů. Sociálním demokratům zaručilo 15,43 procenta hlasů 11 křesel, lidovci měli 11,34 procenta hlasů a obsadili osm míst.

Kandidátku dnes občanští demokraté sestavili jako třetí krajská stranická reprezentace. Jako první o lídrovi předloni v listopadu rozhodli členové ČSSD. Lídrem moravskoslezské sociálních demokratů je bývalý ministr zemědělství Jaroslav Palas. Jasno už je i v táboře KDU-ČSL, kde se jedničkou stal předseda krajské organizace strany a nynější statutární náměstek hejtmana Pavol Lukša.