Policista se zodpovídá za zásah proti Kateřině Jacques

Praha - Bývalý policista Tomáš Čermák, který podle obžaloby zaútočil prvního května 2006 na poslankyni Strany zelených Kateřinu Jacques, stojí před soudem. Ten má rozhodnout, zda šlo o brutální útok nebo oprávněný zásah policisty, který poté nezvládl situaci. Čermák říká, že je nevinný a obžaloba vůči němu zaujatá.

Rok a tři čtvrtě trvalo, než se případ Tomáše Čermáka dostal před soud. Státní zástupce a soud nižší instance sice rozhodli, že Čermákův zásah na Kateřinu Jacques nebyl trestným činem, ale Městské státní zastupitelství případ dvakrát vrátilo do hry. „Nesouhlasilo s tím, jak věc posoudil Obvodní soud pro Prahu 2, a proto podalo stížnost,“ vysvětlila jednání zastupitelství jeho mluvčí Štěpánka Zenklová.

Spor mezi Tomášem Čermákem a Kateřinou Jacques se neodehrává jen v soudní místnosti, ale i mimo ni. Podle Čermáka jsou za tím, že se dostal až před soud, politické tlaky. „Problém je v tom, že někteří lidé si myslí, že jsou povýšení nad zákon a že pro ně zákony neplatí,“ řekl Čermák.

Čermák se u soudu zpovídá ze zneužití pravomoci veřejného činitele, ublížení na zdraví a omezování osobní svobody. Hrozí mu až tři roky vězení. Za svá zranění požaduje Kateřina Jacques odškodné ve výši 32 990 korun.