Odvolací soud potvrdil Roztočilovi třináct let za vraždu

Praha - Pražský vrchní soud dnes definitivně odsoudil Rostislava Roztočila ke 13 letům vězení za více než třicet let starou vraždu egyptského studenta. Potvrdil tak loňský rozsudek krajského soudu. Roztočilův případ se stal známým poté, co v roce 2005 uprchl z plzeňské věznice.

Roztočil se soudu neúčastnil, zdržuje se v Německu. Už dříve se nechal slyšet, že pokud bude znovu nespravedlivě odsouzen, do Česka se už nevrátí. Za hranice se podle svých slov dostal legálně na občanský průkaz, o který si po propuštění z vazby požádal a dostal ho.

Podle rozsudku krajského soudu se Roztočil v roce 1975, kdy pracoval jako taxikář, dohodl s dalšími známými na okradení a vraždě egyptského občana. Poté, co student nastoupil do Roztočilova auta, zbili ho a on jim vydal 20.000 korun. Nakonec mu údajně přivázali na prsa traverzu a shodili ho do Labe.

Roztočil emigroval do Rakouska a později do Německa. V nepřítomnosti byl v roce 1985 odsouzen k výjimečnému trestu. Zadržen byl až v roce 2000 při vstupu na české území. Trest si pak odpykával v plzeňské věznici, odkud o pět let později uprchl - opět do Německa - společně s vrahem Romanem Čabradou. Německý soud pak Roztočila do Česka vydal pod podmínkou obnovení starého procesu. V červnu 2007 Krajský soud v Praze Roztočila odsoudil na 13 let, ten se ale proti rozsudku odvolal.

Roztočil tvrdil, že s vraždou neměl nic společného. Proces, který se odehrával ještě za minulého režimu, označil za pomstu tajných služeb bývalého komunistického Československa za jeho odchod ze země a údajnou špionáž ve prospěch Západu.