Klaus: Kvůli sporu o hlasování se v pátek volit možná nebude

Praha - Václav Klaus se obává, že páteční volba prezidenta by se nakonec vůbec nemusela uskutečnit kvůli sporu obou komor parlamentu o způsobu hlasování. V dnešním rozhovoru pro Radiožurnál uvedl, že by to bylo nedůstojné, věří proto v dohodu politiků o "férové tajné volbě". Organizační výbor sněmovny se včera přiklonil k veřejné volbě, Senát trvá na tajné.

„Mám pocit, že logická volba je tajná,“ uvedl ke sporům Klaus. Připustil, že teď, kdy se obě komory parlamentu na proceduře nedohodly, se nakonec nemusí hlasování vůbec uskutečnit. „Nevylučuji, že žádná volba nebude,“ prohlásil. Doufá, že večer se „stane zázrak“, zvítězí rozum, a vedení obou parlamentních komor na společné schůzi hrozící zablokování volby hlavy státu vyřeší.

Klausovi spíše nahrává tajná volba, při níž by mohl získat i hlasy volitelů těch stran, které oficiálně podporují jeho soupeře Jana Švejnara. Veřejnou volbu prosazují vedle sociálních demokratů i lidovci a zelení. „Stanovisko ODS zůstává stejné. Pokud máme volit mezi důstojnou a nedůstojnou volbou, mezi svobodnou a nesvobodnou volbou, tak my pořád preferujeme důstojnou a svobodnou volbu, tedy tajnou,“ řekl Topolánek České televizi po dnešní poradě stranických špiček. Večer svou strategii oznámí komunisté.