CVVM: Švejnara i Klause hodnotí občané vyrovnaně

Praha - Současného prezidenta Václava Klause i jeho protikandidáta Jana Švejnara hodnotí občané vyrovnaně. Pro zvolení Klause se vyjádřilo 42 procent lidí, stejný počet obyvatel by na Hradě ale chtěl Švejnara. Vyplývá to z volebního modelu, který dnes zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Klaus má ale mezi občany více přesvědčených odpůrců než Švejnar.

Z průzkumu vyplývá, že kladná vyjádření lidí jsou u obou osobností v podstatě stejná. Proti zvolení Václava Kaluse prezidentem se ale rozhodně staví 22 procent respondentů, zatímco proti Švejnarovi je rozhodně 16 procent lidí. V případě Švejnara lidé zase častěji neumí formulovat svůj názor a volí odpověď „nevím“ (16 procent; u Václava Klause osm procent).

Rozdíly v názorech na zkoumané kandidáty se projevují především podle sympatií lidí k politickým stranám. Příznivci ODS by v naprosté většině (83 procent) chtěli vidět v příštím funkčním období jako prezidenta Klause, naopak sympatizanti levicových stran (ČSSD, KSČM) jsou ve srovnání s ostatními v největší míře proti tomuto kandidátovi, podobně jako i potenciální voliči Strany zelených. V případě názorů na Švejnara lze pozorovat přesně opačný trend, včetně vyšší podpory u sympatizantů Strany zelených.

Václava Klause o něco častěji preferují lidé s vyšším ukončeným vzděláním, v menší míře se pro něj naopak vyslovují lidé starší 60 let.