Topolánek svolal koaliční schůzku kvůli způsobu volby prezidenta

Praha - Premiér a šéf ODS Mirek Topolánek svolal na dnešek koaliční schůzku, na níž by chtěl s lidovci a zelenými mluvit o způsobu páteční volby prezidenta republiky. Hrozí totiž, že zatímco ve sněmovně převáží zastánci veřejné volby, ODS v Senátu prosadí tajné hlasování.

Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek po dnešní Topolánkově návštěvě u lidoveckých zákonodárců novinářům řekl, že vládní politici zkusí najít cestu, která by byla „pro všechny schůdná, průchodná a nebyla trapná“. Východisko z hrozícího zablokování volby se pokusí do pátku najít i vedení a volební komise obou komor parlamentu.

Lidovci podle šéfa klubu Pavla Severy ani po jednání s Topolánkem nezměnili svůj názor, že parlament by o hlavě státu měl rozhodovat veřejně. Navíc i zelení se dnes rozhodli, že budou prosazovat veřejné hlasování, i když původně byli spíše pro tajné.

Topolánek nechtěl své jednání u lidovců příliš komentovat. „Nepokládám tu volbu v této chvíli za vhodnou takového mediálního zájmu, protože už teď je to záležitost, kterou pokládám za téměř nedůstojnou. A mým zájmem je, aby ta páteční volba proběhla důstojně, a proto vám k tomu nic dalšího říkat nebudu,“ řekl premiér.