Komunisté se sešli se Švejnarem, jejich hlasy ale jisté nemá

Praha - Mezi komunistickými poslanci stále nemá výraznou podporu ani jeden z prezidentských kandidátů. Předseda KSČM Vojtěch Filip novinářům po setkání s Janem Švejnarem řekl, že ke Švejnarovi se kloní asi polovina členů klubu, druhá prý dává přednost Klausovi. Filip ale zároveň zdůraznil, že Švejnar v řadě otázek na komunistické poslance udělal lepší dojem než při své loňské návštěvě v klubu. 

„Situaci v klubu teprve zmapujeme, ale z vyjádření je to stále půl na půl. Faktem ale je, že podle posledních průzkumů veřejného mínění i mezi voliči KSČM stoupla podpora Švejnarovi,“ řekl Filip. Stále podle něj platí, že komunisté chtějí zabránit tomu, aby byl Klaus zvolen hned v prvním kole volby. „Výkonný výbor KSČM doporučí svým poslancům, aby pro důstojnost volby měl Klaus ve druhém a třetím kole protikandidáta,“ řekl.

Komunisté zatím definitivně neoznámili ani to, zda budou chtít veřejnou či tajnou volbu prezidenta. Filip novinářům řekl, že v klubu sice převažují příznivci tajné volby, rozhodující ale prý bude čtvrteční rozhodnutí výkonného výboru KSČM. Ten se podle něj kloní spíše k veřejné volbě.