Společnost podle Pavláta vnímá pochod extremistů jako provokaci

Praha - Zatímco židovská obec si u Staronové synagogy připomene výročí Křišťálové noci, akci se zřejmě budou snažit narušit neonacisté pochodem bývalou židovskou čtvrtí. Chystaný záměr neonacistů projít Židovským Městem vnímá většina české veřejnosti jako provokaci proti židovské obci.

Ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát si myslí, že záměr pravicových extremistů zneužít výročí Křišťálové noci nakonec přinese kladný efekt. „Drtivá většina společnosti ten pochod tak, jak byl naplánován, vnímá jako provokaci proti české židovské obci,“ komentoval současnou situaci Pavlát s tím, že Židovská obec v Praze dostává stovky dopisů vyjadřujících odpor proti pokusu o znectění holocaustu.

Případné střety s neonacisty jsou plně v kompetenci policie. Pavlát věří, že policie situaci zvládne, neboť všechno podle jeho názoru nasvědčuje tomu, že je dobře připravena.

Magistrát pochod někdejší židovskou čtvrtí zakázal. Argumentoval spojitostí zástupce sdružení Erika Sedláčka s neonacistickým hnutím i symbolickým zvolením místa a času průvodu. Tvrdil, že oznámený účel „proti české účasti na okupaci Iráku“ je zástupný. Soud ale verdikt zrušil. Úřad pak sdělil, že ohlášení bylo neplatné, což potvrdil i Nejvyšší správní soud.

Městský soud i na základě jeho rozsudku potvrdil zákazy pochodů po trasách z Tychonovy ulice na Hradčanské náměstí a z Karlovy ulice na Anenské náměstí. Soudkyně Eva Pechová to zdůvodnila tím, že úřad může posuzovat nejen ohlášený, ale i skutečný účel. Skutečný účel pochodů vede podle soudu k nenávisti a nesnášenlivosti z důvodu rasy a náboženství. Je nutné dát přednost ochraně práv osob pro jejich rasu a vyznání před shromažďovacím právem, uvedla soudkyně.

Za sdružením Mladí národní demokraté stojí Sedláček a Patrik Vondrák. Jsou spojováni s neregistrovaným hnutím Národní odpor. Jeden nebo druhý patří k organizátorům dřívějších pochodů někdejším Židovským Městem nebo demonstrace na podporu popírače holocaustu Ernesta Zündela. Letošní prvomájovou demonstraci Národního odboru v Brně rozprášila policie.