Zákonodárci podporovali v rozpravě své kandidáty

Praha - Po projevech obou kandidátů začala rozprava, kde se jednotliví diskutující vyjadřovali k oběma kandidátům. Předseda ODS Mirek Topolánek se jednoznačně postavil za Václava Klause, zatímco předseda Strany zelených Martin Bursík zdůraznil, že nastal čas pro změnu.

Premiér Mirek Topolánek poděkoval Klausovi za jeho prvních pět let v prezidentské funkci a jednoznačně se postavil za Václava Klause. „Kandidátem většiny českých občanů a ODS je Václav Klaus,“ zdůraznil premiér s tím, že Klause označil za muže silných názorů, které nebývají aritmetickým průměrem momentálních pravd a banalit.

Zároveň kritizoval nedůstojné tahanice a snahy omezovat svobodnou volbu prezidenta, které podle něj znevažují prezidentskou volbu.
K řečnickému pultu se postavil i předseda Strany zelených Martin Bursík, který zákonodárcům připomněl extrémní názory Václava Klause. „Žádný z evropských a světových politických státníků se nevyjadřuje k životnímu prostředí tak extrémně jako Václav Klaus,“ zdůraznil Bursík s tím, že nastal čas pro změnu.

Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek ve svém příspěvku ocenil, že kandidáti vedli svou kampaň kultivovaně a bez napadání. „Navzdory spekulacím bychom měli každý hlasovat podle svého osobního přesvědčení a svobodného rozhodnutí,“ zdůraznil svůj postoj Čunek s tím, že prezidentská volba by podle jeho mínění neměla být boj o vítězství té či oné strany.

Bývalý předseda KSČM Miroslav Grebeníček ve svém vystoupení ocenil Václava Klause jako prezidenta, nicméně nezapomněl připomenout, že Klaus se osvědčil i jako čestný předseda ODS.

Předseda sociální demokracie Jiří Paroubek preferoval Jana Švejnara, který podle něj vyvolal ve společnosti naději, ukázal, že lidi respektuje a naslouchá jim. „Švejnar má největší naději porazit Klause,“ řekl Paroubek. Paroubek zdůraznil, že sociální demokracie přesto, že jej plně respektuje, nemůže mu dát svůj hlas. „Nechceme za prezidenta toho, kdo sliboval, že nebude zasahovat do činnosti vlády a potom vetoval zákony, samozřejmě vlády ČSSD,“ připomněl Paroubek.

Podle předsedkyně poslaneckého klubu Strany zelených Kateřiny Jacques potřebujeme prezidenta nadstranického, který lidi sjednotí a který bude respektován na mezinárodní scéně. „Nepotřebujeme prezidenta, který občanskou společnost považuje za hrozbu demokracie,“ kritizovala postoje současného prezidenta Klause. „Naše budoucnost nepotřebuje prezidenta, jakým byl Václav Klaus. Potřebujeme prezidenta, jakým bude Jan Švejnar,“ řekla Jacques v závěru svého vystoupení.

Do rozpravy přispěli i předsedkyně senátorského klubu ČSSD Alena Gajdůšková, senátorka Soňa Paukrtová (bezpartijní), senátor Josef Novotný (SNK-ED), senátor Martin Mejstřík (bezpartijní), Michal Hašek(ČSSD) a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip (KSČM), podle kterého by nejlepším výsledkem dnešní volby prezidenta byla druhá volba s novými kandidáty.

Předseda Strany zelených Martin Bursík vystoupil v rozpravě na společné schůzi obou komor parlamentu.
Předseda Strany zelených Martin Bursík vystoupil v rozpravě na společné schůzi obou komor parlamentu.
Více fotek
  • Předseda Strany zelených Martin Bursík vystoupil v rozpravě na společné schůzi obou komor parlamentu. autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/77/7606.jpg
  • Předseda ČSSD Jiří Paroubek autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/77/7612.jpg
  • Poslankyně Strany Zelených Kateřina Jacques autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/77/7648.jpg