Soud udělil nebezpečným recidivistům za loupeže nejpřísnější tresty

Brno - Brněnský krajský soud dnes poslal za loupeže na 11,5 a 10,5 roku do vězení nebezpečné recidivisty Jiřího Drábka a Norberta Predikanta. Potrestal je tak za sérii třinácti ozbrojených loupeží s celkovou škodou čtyři miliony korun. S dvojicí byli odsouzeni k výrazně mírnějším trestům další čtyři obžalovaní. Část členů gangu se proti verdiktu na místě odvolala, proto se kauzou bude dále zabývat Vrchní soud v Olomouci.

Drábek s Predikantem přísnější trest dostat nemohli. V minulosti byli na podmínku propuštěni z vězení. Trest, který si tehdy neodpykali, se jim přičte k dnešnímu verdiktu. Podle zákona nesmí tento takzvaný souhrnný trest přesáhnout 15 let vězení.

U obou mužů se pohybuje těsně pod touto hranicí. Drábek byl v minulosti odsouzen za pumové útoky a vydírání a Predikant, který kdysi pracoval u brněnské policie, zase za vraždu.

Drábek dostal v roce 2001 deset let žaláře za vydírání někdejšího majitele společnosti HTT Tesla Pardubice Miroslava Orla, jeho bratra a advokáta. Po Orlovi žádal 20 milionů korun. Podnikatele a jeho blízké se pokusil vystrašit hned několika výbuchy. Nikdo při nich nebyl zraněn. Útoky ale vyděsily veřejnost. Z věznice byl propuštěn v září 2005.

Záhy se dal dohromady s Predikantem. Tento bývalý člen brněnské policejní motorizované jednotky byl v roce 1996 odsouzen ke 13,5 roku vězení za vraždu podnikatele Pavla Gaďourka z Břeclavska. Predikant zastřelil podnikatele se svým přítelem z Itálie ve chvíli, kdy se chtěli zmocnit jeho vozu.

Asi půl roku po propuštění se Drábek s Predikantem podle obžaloby dopustili první loupeže. V Čejkovicích na Hodonínsku přepadli prodejnu, z níž si odnesli téměř 17.000 korun. Dvojice společně s dalšími přáteli postupně získávala zkušenosti. Záhy se z nich stal tým, který si v ničem nezadá s gangy lupičů z akčních filmů.

Skupina byla vyzbrojena kulovnicí, samopalem a granáty. Přepadala banky i za bílého dne. Občas se střílelo do vzduchu, nikdo ale nebyl zraněn. Jedna z přepadených žen se dosud potýká s těžkými psychickými problémy. Po venkovské prodejně přišly na řadu banky. Skupina byla dopadena na jaře 2006 v Jihlavě ve chvíli, kdy plánovala přepadení kurzovních vozů na Moravě.

Dvě přepadení pachatelům nevyšla, při dalších třech byla část uloupené hotovosti poškozena kapslí nebo „kouřovou“ bankovkou, které se přepadeným pokladním podařilo ukrýt mezi penězi.

Drábek s Predikantem vinu popírají. První tvrdí, že se ničeho nedopustil, a pokud byl na místě činu, tak se to stalo „čirou náhodou“. Druhý muž uvádí, že je sběratel zbraní, proto si jich nelegálně několik pořídil. Dva hlavní pachatele usvědčili jejich komplicové a důkazy zajištěné na místech přepadení.

Mezi dalšími jsou František Hutyra, který dostal sedm let, a Michal Mlejnek, jehož soud poslal na 2,5 roku za mříže. Ostatní dva pachatelé byli potrestáni podmíněnými tresty. Většina z této čtveřice se přímo na loupežích nepodílela. Hlavním pachatelům k nim napomáhala, popřípadě plánovala přepadení.