Policisté u soudu odmítli, že by proti Zelenkovi použili násilí a nátlak

Hradec Králové - Kriminalisté dnes u Krajského soudu v Hradci Králové odmítli nařčení Petra Zelenky, že ho při výslechu po zatčení bili a vyvíjeli na něj psychický nátlak. Zelenka naopak dnešní výpovědi policistů označil za lež. Obžaloba viní Zelenku ze sedmi vražd a deseti pokusů o vraždu pacientů v havlíčkobrodské nemocnici. V případě prokázání viny mu hrozí až doživotí.

„Žádné fyzické násilí proti obžalovanému nebylo z mé strany, ani ze strany jiných policistů. Zelenka vypovídal sám a spolupracoval. Nedošlo ani k žádnému psychickému nátlaku,“ popřela obvinění dnes před soudem kriminalistka Hana Kvasničková.

Shodně vypovídal i další policista Jan Lomnický. „Když Zelenku přivedli k výslechu, měl na hlavě krvácivé zranění, které utrpěl při sundavání pout. Nabídli jsme mu lékařské ošetření, ale on to odmítl,“ řekl Lomnický. Žádné pochybení při zatčení a výslechu Zelenky nezjistila ani Inspekce ministra vnitra.

S obsahem výpovědí policistů nesouhlasí ani otec obžalovaného Bohumil Zelenka. „Větší trapnost a ubohost jsem už dlouhou dobu neslyšel,“ řekl. Tvrdí, že policisté zapřeli, že nutili jeho syna bitím k potvrzení seznamu pochybných úmrtí v havlíčkobrodské nemocnici. „Lžou, jako když tiskne, není možné, aby si Petr z hlavy pamatoval všechny případy,“ řekl Bohumil Zelenka. Policisté však před soudem vypověděli, že Zelenkovi žádný seznam údajných obětí nepředložili, protože jej při prvních výsleších neměli k dispozici.

Před soudem dnes dopoledne vypovídalo také několik bývalých kolegyň z oddělení ARO havlíčkobrodské nemocnice, které hodnotily Zelenku jako pracovitého kolegu. „Jeho přístup k pacientům byl dobrý, neměla jsem s ním nikdy žádné problémy,“ řekla jedna ze sester.

Soud má na dnešní den naplánovány výslechy dalších svědků, v úterý by před soudem v případu měli vypovídat znalci a do pátku bude na programu čtení listinných důkazů. Hlavní líčení je naplánováno také na 19. a 21. února.

Hradecký soud vraždy z havlíčkobrodské nemocnice projednával již od 21. do 25. ledna. Zelenka se před soudem přiznal k podání heparinu pěti pacientům, u ostatních si údajně podrobnosti nevybavuje. Obžalovaný prý pacientům lék na ředění krve podával proto, aby zažil akci. Údajně ho podával od května do září 2006, pacienti vykrváceli.