Po povodních v roce 2002 zbyl v Česku už jen jeden neopravený most

Strakonice - Provizorní vojenský most je už šest let součástí trasy mezi Strunkovicemi nad Blanicí a Bavorovem. Původní most odnesla při povodních v roce 2002 velká voda. Zástupci Jihočeského kraje o rekonstrukci několik let neúspěšně jednali s vlastníky pozemků. Nyní se dohodli na tom, že kraj pozemky odkoupí.

Současný přejezd přes řeku Blanici je v dezolátním stavu, svodidla v jeho okolí jsou od nárazů aut poškozená, dřevěný povrch už delší dobu praská. Provizorní konstrukce tak stále více komplikuje provoz a místo se stává nebezpečným nejen pro řidiče. Starosta Strunkovic nad Blanicí Karel Matějka (nez) varuje případné turisty, kteří by chtěli jít do okolí třeba na procházku: „Most určitě není bezpečný i pro chodce."
 
Rekonstrukci mostu léta blokoval jeden z majitelů pozemků, který měl proti stavbě výhrady. Nakonec radnici svůj pozemek odprodal. „Po šesti letech se nám podařilo majetkoprávně vypořádat s majiteli pozemků a jsme připraveni budoucí stavbu realizovat," potvrdil konečný úspěch dlouhých jednání Jiří Klása z odboru dopravy Jihočeského kraje.

Současný přejezd přes řeku je široký 3,5 metru. Podle nového projektu by měla být silnice rovnější a most širší. Taková rekonstrukce bude stát několik milionů korun, které v pokladně kraje chybí. Radní se je pokusí získat od státu a evropských fondů.