Policie šetří únik videa ze schůzky Šloufa a Weigla

Praha - Inspekce ministra vnitra prošetřuje únik videozáznamu z lednové schůzky kancléře prezidenta Jiřího Weigla a bývalého poradce Miloše Zemana Miroslava Šloufa. Záznam měl podle informací Českého rozhlasu - Rádio Česko uniknout z rukou policie nebo civilní rozvědky. Video ze schůzky v hotelu Savoy sehrálo významnou roli při prezidentské volbě. Nedůvěru k současné hlavě státu vzbudilo například u Strany zelených a bylo také jedním z důvodů pro veřejnou formu hlasování.

Podle Rádia Česko vyzvedl videozáznam 24. ledna v hotelu Savoy policista z jednotky specializující se na sledování osob. Požádal jej o to pracovník rozvědky. Část záznamu zveřejnil čtyři dny před volbou prezidenta server Aktuálně.cz. O záležitosti byl podle Rádia Česko informován ministerský předseda Mirek Topolánek. „Trochu jste mě zaskočil, protože nevím, odkud můžete mít tyto informace. Já mám tyto informace zhruba z konce minulého týdne, ještě před volbou prezidenta. Zakázal jsem jakékoli informace o tom uvolňovat. V podstatě potvrzuji to, že k něčemu podobnému došlo,“ řekl Topolánek.

Generální ředitel hotelu Savoy v Praze Martin Novák nechtěl informace potvrdit, ale nevyvrátil je. Vedení hotelu už podalo trestní oznámení kvůli úniku fotografií z kamerového systému. O předání videozáznamu ze schůzky hradního kancléře a poradce bývalého premiéra má podle Rádia Česko detailní informace i Bezpečnostní informační služba (BIS). „Zpravodajská služba nemůže veřejně mluvit o informacích, kterými disponuje,“ uvedl mluvčí BIS Jan Šubert.

Zda únik videozáznamu, který zachytil schůzku kancléře Jiřího Weigla se sociálním demokratem Miroslavem Šloufem, není v rozporu se zákonem, zjišťuje také Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Miroslav Šlouf popřel, že by hlavním tématem jeho hovoru s Weiglem byla volba hlavy státu.