Projektant odmítá vinu za pád mohutného lešení v centru Brna

Brno - Projektant Lubomír Petr odmítá vinu za pád mohutného lešení v Benešově ulici v centru Brna. Zbortilo se v červnu 2006. Lešení zranilo dva chodce, poškodilo 20 aut a narušilo rozvody elektrického proudu. Podle žaloby byl za dění na stavbě a její průběh odpovědný Petr, který s tím ale zásadně nesouhlasí. Případem se dnes začal zabývat brněnský městský soud. Za obecné ohrožení hrozí Petrovi až pět let vězení.

Lešení dlouhé 80 metrů stálo u budovy, jejíž fasáda se měla opravovat. Zbortilo se po celé délce. V úseku 25 metrů strhlo i římsu objektu a vytvořilo až metr vysokou hromadu sutě. Lešení vážilo 27,5 tuny. Stálo v centru města, takže lze považovat za zázrak, že při události utrpěli zranění jen dva lidé.

Lešení bylo postaveno kvůli úpravám podezdívky krovů mohutného objektu. Stavební práce prováděla firma Metrostav. Podle policie postupovala podle pokynů Petrova projektu.

Projektant ale tvrdí, že vypracoval jen dvoustránkový návrh pro projekt přestavby. Každému prý muselo být jasné, že podle tohoto dokumentu nebylo možné na stavbě postupovat.

Dokument byl údajně jen podkladem pro zpracování technických výkresů a technologického postupu. „Bylo mi řečeno, že si Metrostav zpracoval vlastní technologický postup,“ uvedl Petr.

Neštěstí se stalo o víkendu. Pokud by se odehrálo v pracovním dni, byly by následky patrně podstatně horší. Zraněna byla mladá žena, která se s četnými zlomeninami a pohmožděninami léčila dva měsíce. Lehké poranění utrpěl její otec. V době nehody vybírali peníze z bankomatu umístěném ve fasádě opravovaného objektu.

Proces byl dnes odročen na 3. a 4. dubna, kdy bude pokračovat výslechem svědků a znalců.