Po projevech a rozpravě Bobošíková stáhla kandidaturu

Praha - Na závěr rozpravy z boje o prezidentský post odstoupila kandidátka komunistů Jana Bobošíková. „Nejsem člověk, který má ve zvyku věci komplikovat. Protože mezi první a druhou volbou byl tak krátký čas, že KSČM mi nemohla domluvit větší podporu, stahuji svou kandidaturu,“ řekla europoslankyně. Představitelé KSČM Bobošíkovou ubezpečili, že v žádném případě nepodpoří Klause. Komunisté podle Vojtěcha Filipa v prvním kole podpoří Jana Švejnara tak, aby prošel do kola druhého. Ve třetím kole však s jejich hlasem Švejnar počítat nemůže.

Schůze byla zahájena vystoupením všech tří kandidátů. Jak Václav Klaus, tak i Jan Švejnar poděkovali svým volitelům, kteří jim v první volbě odevzdali své hlasy. Třetí kandidátka Jana Bobošíková ve svém vystoupení kritizovala atmosféru kolem volby prezidenta republiky a poděkovala za možnost promluvit do volby hlavy státu. Jednotliví diskutující vyjadřovali podporu svým kandidátům

Jako první vystoupil se svým projevem Václav Klaus, který v úvodu poděkoval všem, kteří mu při minulé volbě dali svůj hlas. Klaus zdůraznil přání, aby proběhla skutečně demokratická a důstojná prezidentská volba.

Klaus zákonodárcům zdůraznil, že bude vždy a zásadně pro pozitivní postoje. Slíbil, že bude hájit existenci české měny, dokud to bude pro české občany výhodné.

Podobně i Jan Švejnar poděkoval svým volitelům a řekl, že jako prezident chce pomáhat v bourání bariér, které dělí naši společnost. „Budu prezidentem, který nebojuje s vládou ani s vládní mocí,“ připomněl s tím, že hodlá sjednocovat, nikoli vyvolávat vášně. Švejnar ve svém vystoupení dále slíbil, že se bude zasazovat, aby si lidé mohli za pět let volit prezidenta sami.

Jana Bobošíková v projevu kritizovala atmosféru kolem prezidentské volby. „Proč má být tento sál degradován na tržiště, kde se kupčí? Stačí krůček a zřítíme se do mafiánského režimu,“ charakterizovala Bobošíková současnou politickou atmosféru. „Když jsme se v roce 1998 při volbě Václava Havla pohoršovali nad pískající první dámou, netušili jsme, čeho můžeme být svědky při prezidentské volbě deset let poté,“ uvedla Bobošíková a zmínila se o výhrůžkách, vydírání a kulkách v dopisech adresovaných některým volitelům.

Kritice podrobila také reformní kroky současné vlády a vyslovila se pro podporu dětí a zachování národní identity.

Diskuse k prezidentským kandidátům

Zákonodárci zahájili diskusi k prezidentským kandidátům. Jako první vystoupil premiér Mirek Topolánek, který apeloval na snahu o návrat k důstojnosti, která by měla patřit k volbě prezidenta. Zároveň připomněl, že při prezidentské volbě neřešíme žádný z aktuálních politických problémů. Prezidentský úřad je podle něj vrcholem politické kariéry.

Volba hlavy státu podle Topolánka nesmí být obstrukční, protestní či volbou proti kandidátovi, protože je volen prezident celé veřejnosti. „Najděme sílu, která nás sjednotí,“ vyzval poslance a senátory.

Předseda komunistů Vojtěch Filip vyzdvihl kvality komunistické kandidátky Jany Bobošíkové, která do volby vrátila rozměr věcných témat. Politická scéna se minulý týden podle něj dočkala ohýbání ústavy a nerespektování politických pravidel. Všem zákonodárcům připomněl, že hlasy zákonodárců nejsou ke koupi.

Senátor Karel Barták se ve svém vystoupení vrátil k minulé volbě prezidenta republiky a sdělil, že ze Španělského sálu odešel proto, že nesouhlasil s veřejnou volbou. Pokud k veřejné volbě dojde i dnes, senátor Barták opět hodlá ze sálu odejít.

Šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek ve svém vystoupení zdůraznil, že je pro sociální demokraty důležité, aby měl prezident sociální cítění. „Klaus nese politickou zodpovědnost za ekonomickou krizi z poloviny 90. let,“ zkritizoval Václava Klause a zároveň vyjádřil podporu Janu Švejnarovi. Sociální demokraté podle Paroubka hledají osobnost, která je schopna lidi spíše spojovat, než je dělit, a proto preferují Švejnara, čímž prokazují, že jim nejde o úzký stranický záměr.

Paroubek kritizoval komunisty, protože se podle něj kandidaturou Bobošíkové snaží vyšachovat Švejnara, a tak přispět ke zvolení Klause. ČSSD stále trvá na veřejné volbě, zejména proto, že kolem prezidentské volby se dějí podivné věci. Paroubek nakonec vyzval poslance Evžena Snítilého k odevzdání poslaneckého mandátu.