Švejnar: ČSSD je schopná nabídnout politickou budoucnost

Praha - Neúspěšný prezidentský kandidát Jan Švejnar na schůzi Ústředního výkonného výboru ČSSD pronesl, že sociální demokracie je perspektivní strana schopná nabídnout politickou budoucnost, proto jí také rostou preference. Sociální demokraté Švejnara na dnešní jednání, během kterého analyzují výsledky prezidentských voleb, sami pozvali. Švejnar se zdržel zhruba hodinu a při svém vystoupení během projevu předsedy ČSSD Jiřího Paroubka mimo jiné řekl, že i když nevyhrál volbu a nesedí na hradě, tak to nepovažuje za neúspěch.

Švejnar sociálním demokratům poděkoval za podporu a omluvil se za to, že jim slíbil vítězství, ke kterému nakonec nedošlo: „Porazit Václava Klause se nepodařilo, za což se omlouvám. Na druhé straně to, čeho jsme dosáhli, je dosti neuvěřitelné. Václav Klaus očekával, že vyhraje v prvním kole volby a nakonec zvítězil po velmi obtížném souboji v šestém kole.“ Ještě před dvěma měsíci podle Švejnara nikdo nevěřil, že by byl jeho boj se staronovým prezidentem vyrovnaný.

Švejnar z neúspěchu neviní sociální demokraty. Straně takové velikosti, jako je ČSSD, by prý nevytýkal jednoho přeběhlíka v tak vypjaté situaci, která při prezidentské volbě byla. „Byly tam obrovské tlaky, stalo se, co se stalo,“ uvedl Švejnar, který na sociálních demokratech oceňuje, že dokázali vytvořit alianci napříč politickým spektrem a přijmout kandidáta, který nebyl z jejich řad. To je podle něj jev na české politické scéně zcela nový. Považuje proto spolupráci s nimi při prezidentských volbách za výborný základ pro budoucnost a popřál jim, aby šli do dalších voleb s velkým elánem a sebedůvěrou. Sociální demokraté nyní zvažují možnosti, jak Švejnara zapojit do dalšího politického dění.

Na situaci v komunistické straně před volbou a během ní se poražený prezidentský kandidát shodl s předsedou ČSSD. Vidí totiž rozpor mezi voličskou základnou, u níž našel velkou podporu, a vedením strany, která mu podporu vyjádřit nedokázala. Za to kritizuje KSČM i Jiří Paroubek, který zároveň tvrdí, že hlavním poraženým ve volbě hlavy státu jsou právě komunisté. Vysvětloval jim prý, že Klausova prohra povede k rozpadu vládní koalice a konci nynější vlády. To byla pro sociální demokraty priorita, kterou si KSČM neosvojila.

Komunisté podle předsedy ČSSD mají na neúspěchu Jana Švejnara svůj podíl také proto, že neustále měnili pozici a dokonce nominovali vlastní kandidátku. „Je to poučení, že je potřeba vidět komunisty jako soupeře nalevo od nás. Lidem je třeba říkat, že hlas pro komunisty je ztraceným hlasem pro levici a za určitých okolností může být i hlasem pro ODS,“ uvedl Paroubek. Předseda Vojtěch Filip dostal KSČM podle Paroubka do ještě větší izolace, než ve které strana byla před prezidentskou volbou. „Budeme těžko hledat důvěru, kterou jsme k nim měli,“ uzavřel.

Před členy výboru však Paroubek obvinil z nezdaru Jana Švejnara především politickou skupinu kolem předsedy ODS a premiéra Mirka Topolánka, která podle něj používala korupční praktiky.

Podle Švejnara se Klaus, který po minulých parlamentních volbách řekl, že nebude jmenovat vládu závislou na přeběhlících, nakonec stal prezidentem založeným na tomto systému. Pro Klause totiž hlasovali také někdejší poslanci ČSSD Miloš Melčák a Michal Pohanka, kteří umožnili vznik vlády Mirka Topolánka (ODS), a při druhé prezidentské volbě se k nim přidal ještě sociálnědemokratický poslanec Evžen Snítilý. Švejnar přesto doufá, že Klaus „bude vykonávat svůj úřad s pokorou a s vědomím, že lidé chtějí změnu“.