Za tragickou nehodu dostal policista podmínku

Tachov - Trest devět měsíců s podmínečným odkladem na 1,5 roku vyměřil dnes tachovský soud osmačtyřicetiletému policistovi Luboši Šindelářovi, který loni v srpnu u Sulislavi na Tachovsku zavinil tragickou nehodu služebního vozu. Při ní zemřel sedmapadesátiletý kolega a další dva policisté byli zraněni. Muži hrozilo za ublížení na zdraví z nedbalosti až pětileté vězení.

Policista musí navíc zaplatit 120 tisíc korun jako náhradu za vzniklou škodu. Žalobce i Šindelář si ponechali lhůtu na odvolání.

Služební vůz s policisty, kteří se vraceli z noční služby domů, havaroval 1. srpna 2007 brzy ráno na silnici mezi obcemi Sytno a Sulislav. Po projíždění pravotočivé zatáčky skončilo auto v příkopu a přední částí narazilo do betonového můstku. Muži byli zaměstnanci policejní správy Západočeského kraje, oddělení doprovodu vlaků. Zraněné převezli lékaři do nemocnice k ošetření, dva utrpěli lehké, jeden utrpěl těžké zranění.   

Šindelář přiznal podíl na vině. Okamžiky před nehodou si údajně nepamatuje, procitl až ve chvíli, kdy byl vůz v příkopě. Pravděpodobně tak za volantem usnul. Přestože bezprostředně po nehodě se spekulovalo i o příliš rychlé jízdě, řidič podle zjištění nejvyšší povolenou rychlost nepřekročil. Alkohol u něj zjištěn nebyl.

Obhájce dnes v závěrečné řeči pro obžalovaného navrhoval mírný podmíněný trest, a dokonce zastavení trestního stíhání. Státní zástupkyně navrhla také podmíněný trest, avšak přísnější. V závěrečné řeči dále navrhovala zákaz činnosti.

„Jak se ke všemu postavil a zachoval, mě vedlo k tomu, že jsem mu trest zákazu činnosti nedal,“ uvedl soudce Josef Junek, který obžalovaného označil za bezúhonného. Muž se podle něj snažil spolupracovat s rodinou, pomáhal pozůstalým, odškodnil je, jak mohl. Polehčující při ukládání trestu byla i skutečnost, že jezdí už třicet let bez záznamu v kartě řidiče. „Nebylo nutné ukládat dva tresty, stačil jeden,“ dodal soudce.