ČSA jsou v pravidelnosti odletů první a příletů šesté v Evropě

Praha - České aerolinie byly loni nejlepší v Evropě v pravidelnosti odletů; v příletech na čas se umístily na šestém místě mezi 26 evropskými společnostmi. Vyplývá to z údajů Asociace evropských aerolinií (AEA), které dnes zveřejnila mluvčí ČSA Daniela Hupáková. Podle ní je stěžejní právě ukazatel pravidelnosti odletů, neboť ten může letecká společnost ve větší míře sama ovlivnit. 
   

Při započtení pouze evropských linek jsou ČSA v odletech na druhém místě a příletech na osmém místě. Na dlouhých linkách, které vedou do severní Ameriky, obsadil český národní dopravce první, respektive šesté místo. Do statistiky se promítají i vnitrostátní lety. Celkem České aerolinie loni vypravily 74.400 odletů z Prahy i zahraničních letišť.
   
V celkových číslech jsou v odletech na druhém místě za ČSA rumunské aerolinie Tarom Romanian Airlines a na třetím rakouské Austrian. Na krátkých a středních tratích jsou Rumuni v přesnosti odletů první. Za odlet na čas se považuje start do 15 minut po čase, který je uveden v letovém řádu. Jde o rezervu pro pojíždění letadla před startem.
   
AEA sdružuje necelé tři desítky leteckých přepravců, kteří každoročně přepraví přes 340 milionů cestujících a šest milionů tun nákladu. Spadá pod ně přes 2500 letadel, která létají do 605 destinací ve 161 státech. Jejich obrat dosahuje ročně 75 miliard eur.