Odboráři v Úrazové nemocnici vyhlásili stávkovou pohotovost

Brno - Odboráři z brněnské Úrazové nemocnice ve středu vyhlásili stávkovou pohotovost. Vadí jim záměr ministra zdravotnictví Tomáše Julínka, který ji chce zrušit a její části převést pod Fakultní nemocnici Brno. V nemocnici se bude dál normálně pracovat, zaměstnanci ale chtějí vyjádřit svůj nesouhlas s postupem ministerstva. V odborech je asi 230 z 600 zaměstnanců nemocnice.

Proti rušení Úrazové nemocnice protestovalo minulý týden v Brně asi 2 000 lidí. Petici odborářů podepsalo přes 40 000 lidí. Julínek chce nemocnici zrušit a její části, hlavně traumacentrum, které využívají lidé z jihu Moravy i Vysočiny, přestěhovat letos v červnu do Fakultní nemocnice v Bohunicích. Stavbaři už zde chystají nové prostory. V Bohunicích najde nejspíš práci většina středního zdravotnického personálu a lékařů z Úrazové nemocnice. Nové zaměstnání si ale pravděpodobně budou muset hledat například lidé z kanceláří.

Odboráři hrozí, že na Julínka podají trestní oznámení. Podle nich by sloučením porušil povinnosti při správě cizího majetku a zneužil pravomocí veřejného činitele. Julínek ale na záměru trvá. Loni kvůli tomu dokonce odvolal původního ředitele, který se slučováním nesouhlasil. Poslanci se nyní zabývají návrhem zákona, podle nějž by měl stát převést zařízení na město Brno. To už brněnští politici navrhli několikrát, Julínek s tím ale nesouhlasil.