Česko čekají nadprůměrné teploty

Praha - Podle dlouhodobé meteorologické předpovědi, kterou zveřejnil Český hydrometeorologický ústav, čekají Českou republiku nadprůměrné teploty, ale i srážky. Hory tak tento víkend možná přivítají poslední lyžaře. Odpolední teploty zejména tuto neděli bude ovlivňovat teplý vzduch ze středomořské oblasti. Mohou tak sahat až k 16 °C. Prosinec byl ještě teplotně podprůměrný, ale lednové a únorové teploty už se dostaly nad dlouhodobý normál.

Provozovatelé na horách využili mrazivého počasí minulého týdne a vytvořili si zásoby technického sněhu. Návštěvníci zimních areálů by si tak o víkendu mohli ještě bez obav zalyžovat. „Je to takové jarní lyžování. Ráno je sjezdovka upravená, přes den sníh zvlhne, odpoledne je sníh trochu rozježděný a přes noc se sjezdovka zase upraví,“ potvrdil František Prouza ze Sport Profi Deštné. Nadprůměrné teploty dalších dnů už ale tak optimistické představy nenabízí.

Jednoznačně nejteplejší byla loňská zima. Na jižní Moravě dosahovaly teploty až k 18 °C. „Taková teplejší zima se vyskytuje jednou za deset až patnáct let,“ uvedl meteorolog Michal Žák. V následujících týdnech bude mít počasí proměnlivý charakter, střídavě oblačno až zataženo s občasným deštěm.

Astronomické pojetí zimy se počítá od zimního slunovratu do jarní rovnodennosti, tedy přibližně od 21. prosince do 21. března. Meteorologické zpracování ale většinou zimu pojímá od prosince do konce února. Na jarní počasí se tak můžeme těšit již za několik dní.