Topolánek v USA podepíše memorandum ke zrušení víz

Praha - Česko nejspíš udělá další krok ke zrušení vízové povinnosti při cestě do Spojených států. Premiér Mirek Topolánek totiž v úterý ve Washingtonu pravděpodobně podepíše takzvané memorandum o porozumění. Díky němu se Česku otevře cesta na seznam zemí, se kterými mají Američané bezvízový styk. O chystaném podpisu memoranda informoval ministr vnitra Ivan Langer.

Topolánkův podpis pod klíčový dokument přiblíží Čechy jednoduššímu cestování za oceán. Těsně před jeho odletem na severoamerické turné projedná text memoranda vláda.

Americká administrativa dala najevo, že vízová povinnost pro Čechy by mohla padnout ještě letos. Kromě toho, že by lidé ušetřili několik stokorun za žádost o vízum, už by nemuseli absolvovat pohovor na americkém konzulátu. Spojené státy by ale právě na základě memoranda ještě před vycestováním konkrétního člověka získaly jeho vybrané osobní údaje. A na jejich základě by úřady zvážily, jestli je pro vstup do země způsobilý.

V tomhle směru je podle ministra vnitra Ivana Langera dohoda, která čeká na podpis, výhodná pro obě strany. Lze z toho usuzovat, že tuzemské úřady budou na oplátku získávat informace o Američanech, kteří se rozhodnou pro cestu do Česka.

O memorandu také v úterý mluvil šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg na sněmovním zahraničním výboru. „Záležitostí se zabýváme. A snažíme se vyjít vstříc požadavkům EU. Cílem je zajistit to, aby čeští občané mohli co nejdřív cestovat do USA bez víz a abychom současně nepoškodili jednání EU s USA,“ řekl ministr.