V civilní rozvědce panuje napětí, odchází náměstek ředitele Beroun

Praha - Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) opustil náměstek jejího ředitele Jan Beroun, a to kvůli napjaté situaci, které ve službě panuje po zveřejnění videonahrávky schůzky prezidentova kancléře Jiřího Weigla a lobbisty Miroslava Šloufa (ČSSD). Podle dnešních Lidových novin (LN) mají agenti civilní rozvědky strach, že v souvislosti s únikem videonahrávky přijdou čistky.

Beroun měl fakticky na starosti řízení veškerých zpravodajských operací. Na dotaz LN, zda podal výpověď a je nyní na dovolené, odpověděl: „Tak to úplně není.“ Informaci o jeho odchodu ale potvrdily dva nezávislé zdroje - vysoký úředník ministerstva vnitra, pod které ÚZSI spadá, a zdroj z tajné služby. Sama rozvědka zatím odmítá berounův odchod potvrdit, protože jí to neumožňuje zákon. „Příslušnost ke službě je utajovanou informací. Služba se proto nemůže jakkoli vyjadřovat k tomu, kdo je, či není jejím pracovníkem,“ řekl  mluvčí ÚZSI Bohumil Šrajer.

V rozvědce nyní panuje napjatá atmosféra kvůli úniku videonahrávky, která zachytila setkání Weigla a Šloufa v pražském hotelu Savoy. V médiích i mezi politiky se objevily spekulace o tom, že Weigl mohl se Šloufem jednat o tom, jak získat hlasy pro prezidentského kandidáta ODS Václava Klause v ČSSD, jejíž lídři prosazovali Klausova rivala Jana Švejnara.

Předseda vlády Mirek Topolánek (ODS) uvedl, že za únikem videonahrávky ze schůzky Šloufa s Weiglem stojí někdejší šéf civilní rozvědky Karel Randák a mluvčí bývalého ministra spravedlnosti Pavla Němce Petr Dimun. Randák a Dimun ale tyto informace rozhodně popřeli.

Nervozita, která teď panuje v rozvědce, podle LN souvisí s nedávným výrokem Topolánka, že únik videonahrávky povede k výrazným změnám.