Soud potřetí rozhodl o nevině exministryně Součkové

Praha - Obvodní soud pro Prahu 2 zprostil bývalou ministryni zdravotnictví Marii Součkovou obžaloby. Exministryně byla obviněna z uzavření nevýhodné smlouvy o poskytování právní pomoci ve sporu s firmou Diag Human a z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Soud její případ dnes projednával potřetí.

Obvodní soud vynesl osvobozující rozsudek už vícekrát, naposledy po květnovém zasedání, státní zástupce se ale proti rozhodnutí vždy odvolal. Případ se tak dostal na stůl Městského soud v Praze, který verdikt obvodního soudu zrušil a vrátil mu kauzu k projednání.

Exministryni původně hrozily tři roky až deset let vězení. Státní zástupce na dnešním zasedání navrhoval minimálně podmíněný trest a zákaz činnosti ve státních orgánech. Vyžadoval také, aby Součková uhradila škodu ve výši deseti milionů korun, která jejím jednáním měla údajně státu vzniknout.

Nevýhodná smlouva pro stát, výhodná pro advokáta  

Obžaloba Součkovou nejdříve vinila z uzavření nevýhodné smlouvy o poskytování právní pomoci ve sporu s firmou Diag Human.

Společnost počátkem 90. let usilovala o obchodování s krevní plazmou z českých transfuzních stanic. Obchod ale nebyl uzavřen kvůli nepříznivým výrokům tehdejšího ministra zdravotnictví Martina Bojara na adresu firmy. Po prohrané arbitráži musela Česká republika Diag Human za poškození dobrého jména zaplatit 327 milionů korun.

Součková advokátovi Zdeňku Nováčkovi, který navíc vládu zastupoval bez výběrového řízení, zaplatila za jeho činnnost deset milionů korun. Stejnou částku měl získat při vypovězení smlouvy. V případě, že by spor s firmou vyhrál, obdržel by 170 milionů korun.

V této části obžaloby ale soud už dříve potvrdil, že se Součková nedopustila trestného činu.

Podle obžaloby ČR neměl zastupovat ani Nováček, ani jiný advokát

Podle státního zástupce zároveň exministryně porušila povinnosti při správě cizího majetku, když smlouvu s advokátní kanceláří uzavřela. Správně by prý neměla zastupováním pověřit žádného advokátova, ale předat spor k vyřízení Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Také v této části obžaloby soud dnes Součkovou osvobodil. Podle soudkyně Daniely Reifové nelze Součkové upřít to, že jednala v dobré víře. O tom, kdo má v arbitráži stát ve sporu s Diag Human zastupovat, měl rozhodnout rozhodčí soud, zdůvodnila osvobozující výrok Reifová.Státní zástupce se ale proti rozhodnutí okamžitě odvolal.

Marie Součková
Marie Součková