Zasedání vlády (25. února)

Praha - Po pondělním zasedání vlády je Česká republika zase o krok blíž ke zrušení vízové povinnosti se Spojenými státy. Ministři schválili návrh memoranda o porozumění. Podepsat ho má premiér Mirek Topolánek během své americké cesty. Obsah dokumentu, který bude znám přesněji až po úterním podpisu, nebude právně závazný, případné dohody z něj ale budou vycházet. Měl by se také stát vzorem pro další unijní členy.

Zrušení daňové podpory stravenek

Schválen byl také poslanecký návrh poslanců ODS i premiéra Mirka Topolánka, který se dotýkal zrušení daňové podpory stravenek. Návrh ruší daňovou uznatelnost příspěvků zaměstnavatele na stravenky. Opozice, odbory, zaměstnavatelé i hostinští s ním nesouhlasí.

Reforma policie

Dlouho očekávaný návrh nového zákona o policii by měl změnit podobu Inspekce ministra vnitra, která kontroluje a vyšetřuje přestupky policistů. Vedení inspekce, které až dosud jmenoval ministr, by v budoucnu měla jmenovat vláda a na její činnost dohlížet zvláštní pětičlenná sněmovní komise. Zákon také přiznává inspekci nové pravomoci. Asi největší změnou je zřízení krajských policejních správ v regionech, kde doposud chyběly. Od začátku roku 2012 budou krajská ředitelství policie ve všech 14 krajích.

Nominace prezidenta Evropské banky pro obnovu a rozvoj

Na zasedání kabinet nominoval současného guvernéra České národní banky Zdeňka Tůmu na prezidenta Evropské banky pro obnovu a rozvoj. Tůma nominaci přijal. Své kandidáty ohlásily také Maďarsko a Německo.