Vzpomínka na únor 48: Pieta, manifestace a slavící komunisté

Praha - Pieta pod Hradem, manifestace  na Staroměstském náměstí, vědecká konference, varovná slova prezidenta, ale i slavící mladí komunisti.  Tak vypadala vzpomínka na únor před šedesáti lety a následnou dobu útlaku.  

Tisíce lidí si připomínaly den, který jim změnil život. Například Marie Šeligová, matka pěti dětí, které komunisti zavřeli manžela, se do Prahy vydala až ze Znojma. Spolu s ostatními, kteří únor zažili, vzpomínali na studenty, kteří proti totalitě pochodovali. Píseň muklů na Staroměstském náměstí a státní hymna pamětníky dojaly. Ne už tak setkání komunistických nadějí, naopak hlásících se k odkazu února 1948. „Jsme přesvědčeni, že to byla prohra pro hrstku bohatých a mocných,  a výhra pro naprostou většinu obyvatel,“ myslí si předseda Komunistického svazu mládeže Milan Krajča. Marie Šeligová chce po komunistech jediné: omluvu. Té se ale ani při šedesátiletém výročí převratu nedočkala. 

Komunismu se podle premiéra Mirka Topolánka dalo zabránit i v únoru 1948. Řekl to na dnešní manifestaci účastníků třetího odboje a veřejnosti na pražském Staroměstském náměstí. Podle Topolánka selhali demokratičtí politici, kteří byli příliš rozhádaní, někteří z nich zradili, někteří byli málo prozíraví a jiní zbabělí. „Lhali před únorem 1948, lhali v únoru 1948, lhali po únoru a lžou dodnes,“ řekl Topolánek lidem na Staroměstském náměstí.

Prezident Václav Klaus na vzpomínkovém shromáždění na Pražském hradě varoval před opakováním podobných událostí v budoucnu. „I když byla míra tragédie lidských osudů velmi nestejná, obětí února 1948 jsme byli skoro všichni,“ řekl Klaus. „Pokud zapomeneme na to, co se tady odehrávalo, tak si to možná - a to bych nerad - můžeme prožít  znovu,“ varuje předseda Senátu Přemysl Sobotka.

Vzpomínkové akce zahájily v Praze mezinárodní festival proti totalitě Mene Tekel, který potrvá do konce týdne.