Centrum Liberce čeká dopravní kolaps

Liberec - Liberecká radnice se rozhodla investovat čtyřicet milionů do rekonstrukce terminálu městské hromadné dopravy, která je naplánovaná na léto. Chce se tak připravit na Mistrovství světa v lyžování v roce 2009. Už teď je ale jasné, že ve městě nebude o prázdninách jen jedna stavba, přestavovat by se měly i dvě křižovatky. Dolní centrum Liberce tak zřejmě čeká dopravní kolaps.  

Organizátoři Mistrovství světa předpokládají, že návštěvníky pod Ještěd dopraví většinou tramvaje, které jezdí z Ještědu do Lidových sadů. Jenže to jsou dva opačné konce města a v centru Liberce, kde drtivá většina cestujících vystoupí, chybí prostor, na kterém by se tramvaje mohly otočit. Z centra musí projet pětikilometrovou trasu až do Lidových sadů. Většina tramvají, které budou převážet návštěvníky na lyžařské mistrovství, by tak víc než polovinu své trasy projížděly prázdné.
 
Rekonstrukce by měla těmto problémům předejít. Práce proběhnou o prázdninách, kdy nejsou linky hromadné dopravy tolik vytížené. Přesto je možné, že dolní centrum čeká dopravní kolaps. Hrozí totiž, že ve stejném termínu začne i přestavba několika křižovatek v okolí. „V centru proběhne přestavba křižovatky okružní a také celého systému komunikací v centru. Já osobně si ale neumím představit, jek by všechny tyto rekonstrukce mohly probíhat zároveň," vysvětluje svoje obavy z kolapsu ředitel libereckého dopravního podniku Jiří Veselka.
 
Přestavba dvou křižovatek, které mají vyřešit dopravní napojení pro dvě vyrůstající obchodní centra, měla začít už na jaře. Jenže obě obchodní centra mezi sebou vedou boj a vzájemně napadají územní rozhodnutí a stavební povolení své konkurence a tím dochází k průtahům.
 
Vedení města zatím jedná s oběma stranami a i přes vzájemný konkurenční boj věří, že se nakonec všichni domluví a stavební práce se podaří zkoordinovat a dokončit včas.