V noci bylo bez proudu 100 tisíc lidí, vítr opět zesiluje

Praha - Kvůli vichřici, která se v sobotu dopoledne přehnala přes Českou republiku, zůstalo v noci bez proudu asi 100 tisíc lidí. Bezprostředně po řádění větru přitom elektrárenská společnost ČEZ hlásila víc než 900 tisíc lidí bez elektřiny a ve čtyřech krajích proto vyhlásila stav nouze. Další lokální výpadky zaznamenali energetici také dnes. Stav nouze už však odpoledne odvolali na Karlovarsku a Plzeňsku. Vítr v Česku podle metorologů opět zesílí. Má dosahovat podobných rychlostí jako v sobotu.

Sobotní tlaková níže Emma, si v západní a střední Evropě vyžádala celkem deset obětí, z toho dvě v Česku. O život přišla jedenáctiletá dívka z Líbeznice u Prahy. Záchranáři se ji bez úspěchu snažili 45 minut resuscitovat poté, co na ni spadla suchá větev stromu. Druhým, kdo v Česku kvůli větru zemřel, byl asi osmdesátiletý muž ze Sadské na Nymbursku, kterého zasáhly padající plechy.

Kvůli větru byl v sobotu přerušen také provoz na 40 českých železničních tratích. Ten se hasičům a železničářům přes noc podařilo téměř úplně obnovit. Vlaky nejezdí už jen na regionální trati mezi Jihočeským krajem a Vysočinou. Na úseku Dačice - Slavonie, by podle mluvčího Českých drah Ondřeje Kubaly měl být provoz obnoven dnes kolem poledne.

Hladiny horských řek, kterým v sobotu hrozilo rozvodnění, klesají. Většina kulminovala v sobotu večer a hladiny klesly převážně na první povodňový stupeň nebo normální stav.

Meteorologové varují, do Česka míří další fronta. Vítr by měl během dne opět zesílit, v nárazech bude dosahovat rychlosti až 100 kilometrů za hodinu, na hřebenech hor pak síly orkánu. Slábnout začne až v odpoledních nebo večerních hodinách.

Hasiči radí lidem, aby omezili pohyb venku, neschovávali se pod stromy a rozhodně nechodili do lesa. Pod stromy by neměli parkovat ani auta, bezpečné není cestování na silnici. Pokud už někdo musí cestovat autem, měl by jet pomalu. Náhlý boční náraz větru totiž může učinit vůz neovladatelným, vytlačit ho ze silnice nebo převrátit.