Remek: Můj let nebyla odměna za srpen 1968

Praha - V neděli 2. března tomu bylo 30 let, kdy Vladimír Remek spolu se sovětským kosmonautem Alexejem Gubarevem odstartoval z kosmodromu Bajkonur na palubě kosmické lodi Sojuz 28. Československo se tak po SSSR a USA stalo třetím státem, který vyslal svého občana do vesmíru. „Je to fantastický zážitek, přál bych to každému,“ zavzpomínal Remek na dojmy ze svého letu.

Často se diskutuje o tom, že přesně deset let po sovětské intervenci měl Remkův let do vesmíru politický kontext. Podle historiků ovšem neexistují žádné oficiální dokumenty, které by to potvrzovaly. „Všechny kosmické lety měly publicitu po celém světě. Samozřejmě měly - a dodnes mají - také politický význam. Slyšel jsem mnohé spekulace, k jakému výročí ten kosmický let byl. Pravdou ovšem je, že odborníci, kteří let připravovali, nikdy o žádných výročích neuvažovali,“ řekl Vladimír Remek ve vysílání České televize.
 
Podle Remka to nemohla být od Sovětského svazu žádná odměna za srpen 1968: „Tehdejší sovětské vedení netrpělo žádným pocitem viny. Můj let byl výsledkem dlouhodobé vědecké i finanční účasti Československa v kosmických programech.“ 
  
Během přípravy na let do kosmu musí projít každý kosmonaut náročným fyzickým i psychickým výcvikem. Přesto je obvyklé, že v prvních hodinách ve vesmíru pociťují astronauti zdravotní potíže připomínající mořskou nemoc. „Můžete se připravovat, jak dlouho chcete, ale na každého působí pobyt ve vesmíru trochu jinak,“ popisuje Remek.
 
Po ukončení armádní kariéry působil Vladimír Remek v Moskvě jako finanční zástupce ČZ Strakonice a generální ředitel společného podniku CZ-Turbo Gaz v Nižním Novgorodu. V současnosti je europoslancem za KSČM. Své zkušenosti využívá jako stínový zpravodaj projektu Galileo.

Při příležitosti 30. výročí Remkova letu do vesmíru vydala Česká mincovna pamětní medaili, kterou dnes spolu s Vladimírem Remkem pokřtil houslový virtuóz Jaroslav Svěcený. Medaile je z ryzího stříbra a váží 16 gramů.

Hvězdárna a planetárium v Českých Budějovicích dnes zahájila výstavu s názvem „Z Evropy ke hvězdám aneb Kosmonautika evropských států“. Návštěvníci si na ní můžou prohlédnout velkoformátové barevné snímky, modely i originální exponáty z letu Vladimíra Remka.

Jídlo pro kosmonauty
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24