Klaus bude v New Yorku opět popírat vliv člověka na globální oteplování

Praha - Konference konzervativního chicagského Heartlandova institutu na téma globální změny klimatu dnes začíná v New Yorku. Se svými radikálními názory na ní vystoupí také český prezident Václav Klaus. Jde o jeho poslední zahraniční cestu v jeho prvním funkčním období. Druhé funkční období mu začíná v pátek 7. března, kdy se uskuteční inaugurace nového českého prezidenta.

Jedná se o první konferenci vědců, politiků a ekonomů, kteří nesouhlasí se závěrem panelu komise OSN, že je za globální oteplování klimatu zodpovědný člověk. Zúčastní se jí zhruba stovka vědců z předních univerzit z různých zemí a světadílů od Austrálie až po Kanadu, navštíví ji také dva bývalí poradci ruského prezidenta Vladimira Putina.

Klaus by měl vystoupit s projevem s názvem „Od klimatického alarmismu ke klimatickému realismu“. Očekává se, že bude opět prezentovat své rozpačitě přijímané názory na ekologické otázky. Loni v září na konferenci Organizace spojených národů v New Yorku v projevu například uvedl, že zvýšení globálních teplot v posledních letech, desetiletích a stoletích bylo v historickém porovnání velmi malé a jeho důsledky na člověka a jeho aktivity jsou v podstatě zanedbatelné. Ministr životního prostředí Martin Bursík v reakci na projev řekl, že Klaus svým vystoupením oslabil autoritu České republiky v oblasti klimatických změn. Prezident také zpochybňuje snahu hledat alternativní zdroje energie a uvalit vyšší daně na fosilní paliva.

Strana zelených během volby prezidenta zdůraznila, že se za Klausovy projevy na zahraniční půdě stydí. Klaus tak dává svým oponentům najevo, že od svých názorů a jejich prezentace v diskuzích ustoupit nehodlá.