Milan Paumer převzal od Topolánka premiérskou plaketu

Praha - Předseda vlády Mirek Topolánek předal v Kramářově vile premiérskou plaketu Milanu Paumerovi, poslednímu členovi odbojové skupiny bratří Mašínů. V 50. letech minulého století se skupina prostřílela na Západ. Ozbrojené akce, kterými se skupina snažila destabilizovat komunistický režim, si vyžádaly šest obětí. Ocenění už minulý týden ve Washingtonu obdrželi také bratři Josef a Ctirad Mašínovi. Milan Paumer byl hostem dnešního Interview ČT24 od 17:30.

Podle Mirka Topolánka se musí Česká republika vyrovnat se svou minulostí a diskutovat o ní. „Milan Paumer patří ke skupině, která se v nástupu komunismu režimu postavila. Ozbrojeným způsobem se dostali do zahraničí a chtěli bojovat v zahraničních jednotkách za osvobození Československa od totalitního režimu,“ řekl Topolánek během slavnostního předání plakety.

„Dva roky jsme čekali, co se ve světě stane. Když jsme viděli, co tady komunisti vyvádějí, že v letech 1948 a 1949 bylo už 85 justičních vražd, rozhodli jsme se, že se tomu postavíme se zbraní v ruce,“ vysvětloval Paumer po převzetí plakety. Požádal také o možnost objasnit činy skupiny. Podle něj je totiž hlavním důvodem rozporuplných názorů na akce Mašínových neinformovanost veřejnosti.

Paumer byl oceněním potěšen: „Konečně tady praskly ledy a někdo uznal náš odboj před padesáti lety. I když nás komunisti nazývají vrahy, nedělám si z toho těžkou hlavu. Jenom jsme zvedli zbraň a bojovali proti vyzvanému nepříteli,“ řekl pro ČT odbojář krátce po slavnostním ceremoniálu.

Ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček připomněl propojení druhého a třetího odboje skupinou Mašínů. Josef Mašín, otec bratrů Mašínů, byl členem známé skupiny Tří králů (Balabán, Mašín, Morávek) a zemřel během odboje proti fašismu. Podle Žáčka pokračovali bratři v odkazu svého otce.

V České republice se připravuje návrh zákona o třetím odboji, který by měl řešit právě minulost bojovníků proti komunismu. V současnosti je zákon ve formě senátního návrhu, jednat by se o něm mělo 19. března.

Milan Paumer
Zdroj: ČT24
Autor: Martin Šesták