Pardubice pokračují v myšlence zřízení automatické půjčovny kol

Pardubice - Automatická půjčovna kol, s jejímž možným zřízením přišel před více než rokem pardubický magistrát, by se obyvatelům města líbila, bez dotací Evropské unie však nevznikne. ČTK to řekla Hana Svobodová z pardubické radnice. Podle Tomáše Pelikána, ředitele Dopravního podniku města Pardubic, který by měl půjčovnu na starosti, by ale vybudování půjčovny mohl zajistit investor, jemuž by se náklady vrátily z poplatků za půjčování bicyklů.

Pardubice mají hustou síť cyklostezek a cyklisté jsou zde běžným jevem i v zimě. Ve městě by podle záměru mohlo vzniknout na frekventovaných místech až kolem 100 stanovišť s jednoduchými stojany, každým pro tři kola. Půjčovnu by mohl 24 hodin denně využívat každý, kdo by se zaregistroval jako její zákazník a pořídil si čipovou platební kartu, která se již používá v městské hromadné dopravě. Karta by zákazníkovi umožnila uvolnit kolo ze stojanu, vrátit by je mohl na kterémkoliv stanovišti systému po městě. Dispečink by zároveň měl okamžitou informaci, kde se kolik bicyklů nachází, kde schází nebo naopak přebývají.
   
Magistrát si zájem lidí ověřil anketou na svých internetových stránkách. „Přihlásilo se asi 1300 lidí a ohlasy byly pozitivní. Půjčovna se dostala jako jeden z úkolů do strategického plánu, teď bude záležet na tom, jestli se nám podaří získat prostředky z Regionálního operačního programu,“ uvedla Svobodová. Vypsání výzvy pro podávání žádostí radnice očekává v druhé polovině roku, pokud by peníze získala, příští rok by půjčovna mohla začít fungovat. V opačném případě by od myšlenky zřejmě upustila.
   
Správcem půjčovny by měl být pardubický dopravní podnik, jehož karty by půjčování kol umožnily. Ředitel městské firmy Tomáš Pelikán počítá na pořízení kol a stojanů s náklady přibližně pět milionů korun. Ty by mohla zajistit soukromá firma. „Kdyby evropské dotace nevyšly, existuje druhá varianta, že by dodavatel systému vše zafinancoval a investice by se mu splácela z provozování půjčovny,“ řekl Pelikán. Kolik by lidé platili za půjčení kola si zatím netroufá odhadnout.