Topolánek chce slyšet, zda se lidovci a zelení dohodli o Čunkovi

Praha - Premiér Mirek Topolánek se chce sejít s šéfy koaličních stran kvůli návratu lidoveckého předsedy Jiřího Čunka do vlády. Od něj a od šéfa zelených Martina Bursíka chce slyšet, jak se mezi sebou obě menší vládní strany dohodly. Čunkův návrat totiž podle něj nesmí vyvolat odchod zelených z vlády a způsobit tak rozpad trojkoalice. Schůzka by se mohla uskutečnit ve středu či ve čtvrtek. Zároveň si Topolánek klade podmínku, aby lidovci jasně deklarovali, že v případě Čunkova návratu budou všichni jejich poslanci loajální k programovému prohlášení vlády. 

„Ten problém v této chvíli vnímám spíš jako problém Strany zelených a KDU-ČSL, které se vzájemně tak trochu vydírají - jestliže ten vstoupí, ten vystoupí,“ uvedl Topolánek. Současně chce slyšet jasný názor KDU-ČSL, zda si přeje návrat svého předsedy do funkce vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj. Znovu zopakoval, že pokud lidovci chtějí svého šéfa v kabinetu mít, „tak ho tam mít musí“. Vzápětí ale řekl, že Schwarzenberg „si zaslouží, aby zůstal ve vládě“.

Topolánek bude podle svých slov také požadovat, aby všichni lidovečtí poslanci budou plně respektovat koaliční smlouvu. „Pokud bude Jiří Čunek jako předseda KDU-ČSL garantovat 13 hlasů v Poslanecké sněmovně pro plnění programového prohlášení vlády, tak pak se samozřejmě vrátí rychleji. A on je teď negarantuje? Nemám pocit,“ vyjádřil se premiér. 

Někteří lidovci tvrdí, že vládní program naopak porušuje ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Chtějí například osvobodit od poplatků děti do šesti let či seniory nad 70 let. Křesťanští demokraté mají výhrady i k přeměně zdravotních pojišťoven a fakultních nemocnic na akciové společnosti, kterou chystá Julínek.

Lidovci na příští týden svolali mimořádné setkání poslanců a senátorů za KDU-ČSL. Očekávají, že ministr zdravotnictví na něj přijde, aby si společně vzájemně vyjasnili pohledy na reformu zdravotnictví.

Celostátní výbor KDU-ČSL už na konci minulého roku nominoval Čunka do vládních funkcí, které opustil loni na podzim kvůli obnovení svého trestního stíhání pro údajnou korupci. Později byl obvinění z přijetí úplatku zproštěn.