Policie v Plzni hledá svědky, kteří zaznamenali protižidovská hesla

Plzeň - Policie začala hledat svědky, kteří během sobotního pochodu neonacistů v Plzni slyšeli v okolí synagogy antisemitistický výkřik vyzývající k likvidaci skupiny obyvatel. Pokud někdo z občanů zachytil na obrazový nebo zvukový záznam takový projev, má se policii přihlásit. Dodal, že plzeňská policie už v úterý zahájila ve věci úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a výtržnictví.

Kvůli sobotnímu pochodu podala Federace židovských obcí trestní oznámení. Upozornila na to, že neonacisté hajlovali před plzeňskou židovskou synagogou a křičeli antisemitská hesla. Lidé na to údajně upozorňovali policii, ta nezasáhla a pochod nerozpustila. „Záznam o výkřiku zveřejnila TV Nova ve večerních Televizních novinách,“ vysvětlil policejní mluvčí Jaroslav Ibehej.

Velitel zásahu popřel, že by ho kvůli provolávání protižidovských hesel někdo během pochodu kontaktoval. Žádných výkřiků si nevšimli ani úředníci, kteří akci povolili a dohlíželi na ni. Videozáznam však dokazuje, že extremisté křičeli „Židi do plynu“.

Židovská liberální unie si chce na postup policie stěžovat. Podle ní měla být akce rozpuštěna a je nutné prozkoumat, proč se tak nestalo. Případ zřejmě začne šetřit Inspekce ministra vnitra.

Trestní oznámení podala dnes v souvislosti s pochodem také Dělnická strana pro podezření ze spáchání trestného činu pomluvy a šíření poplašné zprávy. Strana je přesvědčena, že novináři mohli porušit zákon, když účastníky pochodu označili za neonacisty. „Účastníci akce byli označeni za neonacisty, což se týká i zástupců Dělnické strany, a proti tomu se ohrazujeme,“ uvedla za stranu Iveta Machová.

K podání trestního oznámení na novináře vyzýval už během pochodu také jeho ohlašovatel Václav Bureš. Účastníkům akce rozdával informace o tom, jak mají trestní oznámení na média podat.

Podle politologa z Masarykovy univerzity v Brně a odborníka na
extremismus Miroslava Mareše novináři nepochybili, protože se „mohli v dobré víře domnívat, že když na pochod svolávali účastníky neonacistické internetové servery, že tam budou neonacisté“. Problematické podle něj je, zda účastníky akce lze označit za neonacisty paušálně. „I z hlediska informací, které byly o události šířeny, se domnívám, že alespoň o některých účastnících by to bylo možné říci,“ řekl politolog.