Václav Klaus složil ve Vladislavském sále Pražského hradu prezidentský slib

Praha - Na společné schůzi Poslanecké sněmovny a Senátu Parlamentu České republiky složil Václav Klaus ústavou předepsaný prezidentský slib a ujal se tak svého druhého funkčního období. „Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj úřad budu zastávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí,“ prohlásil prezident Klaus na slavnostním shromáždění ve Vladislavském sále. 

Pero za milion korun neselhalo 

Závazek následně stvrdil podpisem, tentokrát speciálním platinovým perem v hodnotě jednoho milionu korun. Slavnostní akt byl zahájen i ukončen státní hymnou České republiky. Václav Klaus poté přednesl projev, v němž zákonodárce ujistil, že při využívání možností, které mu ústava dává, bude opatrný a konzervativní. Zároveň vyjádřil důvěru v to, že volby, které Českou republiku čekají, prohloubí demokracii v zemi.

Inauguraci prezidenta Klause na Pražském hradě doprovodilo jako již tradičně slavnostních 21 salv z dělostřelecké baterie, která se nachází na pražském Petříně. Výstřely z děl zazněly právě ve chvíli, kdy ve Vladislavském sále hrála po složení prezidentského slibu státní hymna.

Po ukončení společné schůze se u příležitosti inaugurace prezidenta Klause konala na nádvoří Pražského hradu slavnostní vojenská přehlídka Hradní stráže. Následně se staronový prezident poklonil ostatkům svatého Václava ve Svatovítské katedrále, kde mu požehnal kardinál Miloslav Vlk. Církevní obřad se podobně jako v roce 2003 nekonal. Poté prezident Klaus přijímal ve Španělském sále Pražského hradu blahopřání.

Mezi sedmi stovkami hostů byli i manželé Havlovi

Ceremoniálu se kromě poslanců, senátorů a členů vlády zúčastnily i další osobnosti veřejného života - diplomaté, zástupci církví, vysokých škol či armády, hejtmani, vysocí představitelé justice. Mezi hosty nechyběl ani bývalý prezident Václav Havel s manželkou Dagmar.

Slib prezidenta republiky zazněl již potřiadvacáté

Složení slibu je sice slavnostní, nikoli ale jen formální záležitost. Prezidentského úřadu se totiž každý ujímá právě až v okamžiku, kdy složí slib. Kdyby to neudělal nebo ho složil s výhradou, hlavou státu by se nestal.

Inaugurace českého prezidenta připadá na 158. výročí narození prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Ještě před začátkem slavnostního aktu, podobně jako před pěti lety, uctil Klaus památku zakladatele československého státu. Na Hradčanském náměstí položil věnec k jeho soše.

Slavnostní slib prezidenta republiky zazněl od roku 1918 již po 23. Šestašedesátiletý Klaus je po Havlovi druhým prezidentem samostatné České republiky a desátou hlavou státu od vzniku Československa v roce 1918. Vladislavský sál Pražského hradu nebyl prvním místem, kde prezidenti skládali svůj slib, slavnostní ceremoniál hostilo v minulosti i Rudolfinum.

Prezidentem do roku 2013

Klausův druhý prezidentský mandát vyprší 7. března 2013. Příště se o nejvyšší úřad ucházet nemůže, protože hlavou státu se nelze stát více než dvakrát za sebou. Poprvé byl Klaus zvolen v roce 2003, úřadu se tehdy ujal rovněž 7. března. Na rozdíl od roku 2003 nad Pražským hradem nepřestane vlát prezidentská standarta, neboť své druhé prezidentské období zahájí Klaus v den, kdy jeho první mandát končí.

Prezidentská volba

Zatímco inaugurace se koná ve Vladislavském sále, volba se odehrála na jiném místě Pražského hradu, ve Španělském sále. První tříkolové klání se tam konalo 8. a 9. února, druhé pak 15. února. Ve třetím kole druhé volby byl Klaus zvolen, a to hlasy těsně nadpoloviční většiny přítomných.

Na Hrad mu pomohly zejména hlasy zákonodárců ODS. Pro staronového prezidenta hlasovala i většina lidovců, dva bývalí sociální demokraté Miloš Melčák a Michal Pohanka, dvě senátorky z klubu SNK a ve druhé volbě i Evžen Snítilý, který za to byl vyloučen z poslaneckého klubu ČSSD a pak i ze strany.