Kubek: Pojišťovny daly za léky zbytečně o 100 milionů víc

Praha - Šéf České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek zastává názor, že nově zavedený systém cen léků funguje špatně. Podle něj kvůli tomu pojišťovny zaplatily za leden a únor zbytečně o sto milionů víc. Ceny podle Kubka nesledují změny kurzu, a tak s posílením koruny léky podražily. Prezident Svazu zdravotních pojišťoven Vladimír Kothera ale namítá, že o změnách cen i v návaznosti na kurz se už jedná.

V Česku se spotřebují ročně léky za více než 60 miliard korun, z nich zhruba 40 miliard zaplatí zdravotní pojištění. Z peněz zdravotnictví odeberou léky 28 procent, jinde v Evropě je to podle Kubka v průměru 20 procent. Kubek vytýká ministerstvu zdravotnictví, že slibovalo zvýšení výdajů na léky v loňském roce maximálně o tři procenta. Ve skutečnosti stouply ale o 11 procent a v lednu růst pokračoval o další 2,5 procenta.

Příčinou je podle Kubka fakt, že Česko nakupuje léky za vyšší ceny, než je nutné. Ceny vycházejí z loňské dubnové vyhlášky, od té doby další předpis nevyšel. Česká měna ale za tu dobu posílila z 28 na 25 korun za euro.

Podle prezidenta Svazu zdravotních pojišťoven Vladimíra Kothery není možné celý seznam léků okamžitě změnit podle pohybu kurzu, ale je třeba jednat o každém léku zvlášť. „My to činíme,“ dodává. Změny se řeší ve správním řízení a rozhoduje o nich Státní ústav pro kontrolu léčiv. Návrh mohou podat jen zdravotní pojišťovny nebo farmaceutické firmy.

„Firmám lepší ceny vyhovují, proč by žádaly o úpravu. A zdravotní pojišťovny na to asi zapomněly,“ domnívá se ale Kubek. Všeobecná zdravotní pojišťovna podle slov šéfredaktora komorového časopisu Michala Sojky bude o problému s cenami léků diskutovat na nejbližším jednání správní rady.