ČSSD si zopakuje anketu k radaru, chystá i petici pro veřejnost

Praha - Sociální demokracie uspořádá na jaře už druhé vnitrostranické referendum, které bude mapovat názory členské základny na umístění amerického radaru na českém území. Jiří Paroubek zároveň po dnešním zasedání předsednictva ČSSD oznámil, že strana kromě toho k radaru chystá také celostátní petici, k níž se budou moci připojit i občané. Sociální demokraté tvrdí, že je tato iniciativa odpovědí na postoj vlády, která podle nich odmítá dát lidem možnost se k radaru vyjádřit v referendu.

V anketě budou sociální demokraté odpovídat na tři otázky. Vyjádří se k tomu, zda souhlasí s umístěním základny USA v zemi, zda jsou pro vyhlášení plebiscitu o této otázce závazného pro vládu i parlament a zda v případě, že o vybudování radaru v Brdech bude rozhodovat český parlament, mají zákonodárci za ČSSD hlasovat „jednotně v souladu s většinovým stanoviskem“ strany. Stejné otázky se také objeví v petici, ke které se budou moci připojit občané.

Kriticky se k tomuto záměru postavil například místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach a pochybnosti k opakování referendu o radaru vyjádřili i další členové předsednictva. Poměrně nedávno se totiž drtivá většina účastníků ankety vyjádřila proti radaru a pro referendum. Výsledky by vedení ČSSD mělo znát během dubna a na jejich základě se rozhodne, zda je potřeba upravit v této věci své stanovisko.

Šéf poslanců ČSSD Michal Hašek na tiskové konferenci informoval o tom, že během nadcházející schůzi sněmovny zavítá na jejich klub ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). Diskutovat mají mimo jiné o sociálnědemokratickém návrhu na zrušení poplatků ve zdravotnictví, kterým se bude sněmovna na březnové schůzi zabývat. Hašek čeká, že diskuse s Julínkem bude „tvrdá, ale férová“. Uvítal také, že o chystané reformě policie chce ministr vnitra Ivan Langer (ODS) diskutovat s bezpečnostními experty ČSSD.