MfD: Pracovní verze reformy vysokých škol počítá s odloženým školným

Praha - První verze reformy českých vysokých škol počítá s třicetitisícovým školným. Informuje o tom dnešní Mladá fronta Dnes. Projekt obsahuje i  takzvané "odložené školné", které funguje například v Austrálii. Student by tak mohl začít splácet až v době, kdy nastoupí do zaměstnání a dosáhne určité výše platu. Návrh představí ministerstvo školství 12. května. Do konce roku by dokument měla dostat na stůl vláda.

Školy by výši školného určovaly samy, horní hranice ročního poplatku by byla výší průměrného měsíčního platu vysokoškoláka - tedy zhruba 30 000 korun. Projekt vypracoval tým expertů z ministerstva školství. Student by mohl zaplatit školné hned, nebo by si na něj půjčil a splácet by začal až v době, kdy by vydělával a dosáhl určité výše platu.
   
I když je školné součástí reformy, kterou ministerstvo chystá, sám ministr Ondřej Liška (SZ) už několikrát zopakoval, že tato vláda školné nezavede. Je podle něj nutné propočítat dopady případného školného na rodinné rozpočty vysokoškoláků a školnému musí také předcházet vytvoření systému sociálních stipendií a studentských půjček, u kterých by stát garantoval nízký úrok.
   
O školném mluví hlavně ODS. Návrh ale zatím nemá dostatečnou podporu. Opozice ho odmítá a nejednotná je i koalice.
   
„Půjčka na odložené školné není hypotéka, u níž člověk musí platit bez ohledu na to, jestli peníze má, nebo nemá,“ řekl autor návrhu Daniel Münich. Kdyby se absolvent s dostatečnými příjmy vyhýbal placení, byl by na tom jako každý dlužník. Mohl by následovat soud a exekuce majetku.
   
Systém školného pomáhal Čechům připravovat profesor ekonomie Nicholas Baar z Velké Británie. „Navrhl ty nejlépe fungující systémy financování vysokého školství, například v Maďarsku a v Austrálii,“ uvedla analytička a spoluautorka takzvané Bílé knihy terciárního vzdělávání Simona Weidnerová.
   
Tvůrci reformy věří, že školné přinese vysokým školám více peněz, což zvýší jejich kvalitu.