Podle Parkanové a Lišky by se vyjednávání o americkém radaru v ČR měla zvolnit

Praha - Pokud by v České republice měl být americký radar bez současného umístění protiraketových střel v Polsku, mělo by se vyjednávání s USA o radaru vrátit o několik kroků zpět. V dnešních Otázkách Václava Moravce to uvedla ministryně obrany Vlasta Parkanová s tím, že protiraketový systém USA v Polsku a ČR chápe jako celistvý projekt. Místopředseda zelených Ondřej Liška k tomu dodal, že by Česká republika měla v každém případě vyjednávání o radaru zvolnit - přinejmenším do nové administrativy USA.

Ministryně Parkanová svým vyjádřením reagovala na slova prvního náměstka českého ministra zahraničí Tomáše Pojara, který tento týden v Bruselu prohlásil, že bezpečnost České republiky posílí i samotný radar bez antiraket, které chtějí USA umístit v Polsku v rámci plánu na vybudování evropské protiraketové základny.

Liška zopakoval, že by se do amerického projektu protiraketové obrany měla zapojit celá Severoatlantická aliance. Liška ovšem pochybuje, že se tuto otázku podaří vyřešit na dubnovém summitu NATO v Bukurešti.

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek k tomu uvedl, že sociální demokraté v nejbližších týdnech předloží další návrh o referendu k radaru. Na jaře ČSSD uspořádá už druhé vnitrostranické referendum, které bude mapovat názory členské základny na umístění amerického radaru. Nejsilnější opoziční strana současně chystá k radaru celostátní petici, k níž se budou moci připojit i občané. Hašek připomněl, že referendum k radaru požaduje 70 procent občanů a že dvě třetiny lidí jsou proti radaru.

USA chtějí umístit radarovou část základny na českém území, přičemž v Polsku by byla desítka antiraket, které by v případě nebezpečí radar naváděl na cíl. Washington jedná s oběma státy samostatně. Zatím to vypadá tak, že Češi příslušné smlouvy s USA podepíší dříve než Poláci.

Česko s USA celkem vyjednává o dvou smlouvách, které mají určit podmínky pro vybudování radaru ve vojenském újezdu Brdy. Kromě smlouvy SOFA, která v souvislosti s radarem určí pravidla pobytu amerických vojsk v Česku, je to hlavní smlouva, která bude již brzy zřejmě uzavřena. Premiér Mirek Topolánek nedávno po setkání s americkým prezidentem Georgem Bushem ve Washingtonu řekl, že se věc podaří dořešit během několika dnů.