Vláda schválila možnost mimořádné valorizace důchodů

Praha - Vláda dnes schválila novelu zákona o důchodovém pojištění, která umožňuje mimořádně valorizovat penze, pokud růst cen překročí hranici pěti procent. Doposud je tato hranice desetiprocentní. Novelu předložil ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas, nyní ji musí schválit parlament a podepsat prezident. Opozice sice tvrdí, že novela přichází pozdě, nicméně ji podpoří.

„Rozhodně nejde o populistický krok,“ uvedl v Dobrém ránu ČT ministr Nečas. „Populistická by byla nějaká jednorázová úlitba, tohle je systémový krok,“ dodal. Nečas také upozornil, že inflaci bude třeba i v budoucnu brát na zřetel. Oba dva první měsíce letošního roku se inflace dostala k 7,5 procentům, důchodci by tak mohli výrazně pocítit zvyšování cen.

Ministr Nečas plánuje zvýšit penze od srpna v průměru o 465 korun. Důchody je podle současného zákona možné valorizovat k 1. lednu. Mimořádně se mohou zvýšit jen tehdy, když růst cen překročí deset procent. Ceny v se ČR v lednu meziročně zvedly o 7,5 procenta, což je nejvíc za posledních deset let. Důchody se zvýšily o 3,9 procenta. Za období od loňského srpna do letošního ledna pak podle ministra ceny rostly o 5,1 procenta. O stejné procento proto nyní navrhuje penzistům dodatečně přidat.

Mimořádná valorizace, kterou plánuje Nečas, by se týkala starobních,
invalidních i pozůstalostních penzí. V Česku je pobírá 2,7 milionu lidí. Na
důchody se mělo letos vydat asi 298 miliard korun. Dodatečné zvýšení penzí by si podle ministra vyžádalo dalších 6,65 miliardy. Putovat by měly z vybraného důchodového pojištění. Mimořádné přidávání by systém do deficitu dostat nemělo, uvedl již dříve Nečas.